<>

Poradnik: Android na PC (x86)

x Komentarzy: 570

Zachwycamy się kolejnymi telefonami z androidem, a jakiś czas temu była wizja laptopów (a dokładniej – netbooków) z tym systemem. Projekt nie umarł i chociaż samego sprzętu z nim mało, to gdzieś tam w internecie są dostępne wersje do ręcznej instalacji. Bardzo łatwej nawet.

Projekt nie ma sprecyzowanej nazwy – ot tak, zwie się x86 Android Port.

Oczywiście instalacja Androida na PC jest jak najbardziej zgodna, możliwa z obecnym systemem jaki macie, tak więc nagle Windows wam nie zniknie (chyba, że coś popsujecie).
Na początek pobieramy sam system – z działu download. Później tworzymy płytę CD lub bootowalnego-pendrive z obrazu ISO. Nic trudnego. Wystarczy wejść tutaj lub tutaj i poczytać.

Uruchamiamy ponownie PC, ustawiamy odpowiednie uruchamianie (z CD/PenDrive) w BIOSie i wybieramy “Install Android do harddisk”. Pokaże się nowe okno:

Równie dobrze możemy tylko zobaczyć jak on wygląda. Od tego jest opcja LiveCD.
Później pojawi się okienko, z pytaniem o rodzaj partycji. Tutaj wybór jest wolny i wybieramy wg. naszych potrzeb. Autor dodaje, że można zainstalować system na przenośnej pamięci.

Jeżeli chcemy androida i np. windowsa – wybieramy “do not format”.

Później już z górki. Instalacja GRUBa, czyli menu gdzie wybieramy system, który ma się włączyć. Pokaże się paseczek – i koniec!

Można sobie zadać pytanie – po co android na PC? Zależy od potrzeb. Niektóre netbooki są bardzo małe i windows czy linux niezbyt na nich dobrze chodzi, wygląda. Android jest dopasowany do palców przez co wszystko jest większe a sam system jest lekki.
Inna sprawa to tablety. Wchodzą też takie z pełnymi OSami. Android to zawsze alternatywa. Darmowa.

 • hudhuheud

  jak w ogóle zbootować CD? Proszę o odpowiedź.

 • FrytekPL

  A jak ten system zainstalować na Virtualbox’ie? :-

 • seb

  Uruchomiłem na VM virtualbox, nie dawałem zbyt wiele pamięci ale działa, ustawiłem 2,5gb dysku, partycje primary z botowaniem 1gb, resztę na logical, na botowalnej ext3 po tym już się uruchomił, dodatkowo instalujemy myszkę i klawiaturę w vb poprzez “device”, wifi nie udało mi się uruchomić, próbowałem lecz wyskakiwał error.

 • Gauzis

  Mam pytanie odnośnie tego czy na tym androidzie jeśli go zainstaluje na PC będzie mi działał internet podczas gdy łączę się z internetem przez kabel a nie WIFI.

 • Adrian

  Ściągnąłem i wypaliłem na cd ten system.
  Zainstalowałem na komputerze z wyborem format partycji. Instalacja przebiegła pomyślnie, jednak stary system cały czas istnieje, a nowego nie ma.

 • Dawid

  http://android-x86.googlecode.com/files/android-x86-4.3-20130725.iso

  Proponuje te wersje :) Jest to wersja 4.3 , nie jest dedykowana pod jakieś tam urządzenie , powinna działać na każdym , u mnie na pyka na wszystkich sprzętach.

  Jeśli ktoś chce to jest także wersja 4.2 która też powinna chodzić na każdym urządzeniu …

  https://android-x86.googlecode.com/files/android-x86-4.2-20130228.iso

  Pozdro :)

 • Dawid

  Myślę ze nie da rady – wydaje mi się że wszystkie urządzenia a Androidem mają tylko wi-fi więc po prostu nie było potrzeby aby zamontować taką funkcje i tak też się stało , ale może developerzy z Androidx86 coś wymyślą , ale to też mało prawdopodobne bo ten projekt jest raczej tworzony z myślą o laptopach i notebokach … :)

 • kondziu bondziu

  Zainstalowałem na VirtualBoxie,internet działa bez problemu należy tylko nie wybierać WI-FI,ale nawet jak ściągnę z google play jakaś grę to nie da się grać tylko wyskakuje “aplikacja przestała działać” – dałem 4 GB Ram,dysk 20GB akceleracje 3d,1GB w opcjach grafiki,mimo to gry nie działają.Poza grami wszystko śmiga!Android 4.3 x86

 • lol

  skopiowalem sobie filmik od miniX

 • Mbmdfl

  poniewaz musisz instalowac na drugim pendrivie bo hdd na sata czy ata nie widzi :((

 • Kamil

  Ja mam problem ponieważ udaje mi się zainstalować pewna wersje eeepc ponieważ reszta nie działa.

  Problem polega na tym iż jak próbuje połączyć się z WiFi to jest cały czas ze szuka jakiejś dostępnej sieci i tak w nieskończoność w dodatku gdy sprawdzam adres Mac jest napisane ” adres Mac niedostępny” co to oznacza? Jak to naprawić i połączyć się z WiFi.

  Słyszałem ze wyszedł jakiś patch pod nazwą ” Ethernet. Diff” ale również nie wiem jak go zainstalować. Prosiłbym autora tego poradnika o pomoc z moim problemem.

  Pozdrawiam, Kamil

 • tomek

  tolek, trzeba by użyć paragon hdm, stworzyć media builder, zbootować z tego pendrive’a i naprawić ustawienia dysku. Niestety, robiłem po kilka operacji naraz i nie wiem, co pomogło. Próbowałbym repair mbr, ustawienie dysku c, albo tego system reserved – jeśli używasz windowsa 7 – jako bootującego – i potem restart. daj znać czy pomogło.

 • safasf

  BArdzo slaba rozdzielczośc, nie polecam.

 • karton16

  Mam problem próbuje zainstalować androida na swoim kompie, ale podczas yboru partycji widzę tylko pędrive, jednak na nim mam tylko instalkę klikam w create/modify partition, ale ukazuje mi się błąd: FATAL ERROR: Bad primary partition 0: Partition ends in the final partial cylind Press any key to exit cfdisk

 • Józwa

  Po prostu wykasuj partycje z ty OS. Np z live CD z jakimś linuxem. Potem płyta do windy, napraw i już .

 • Józwa

  Sterowniki własnościowe firmy Calcoom prawdopodobnie – to monopolista kart sieciowych Atheros. Porobiło się

 • Aron Jurkiewicz

  Mam problem z instalacją. gdy wybieram partycję pasek dojdzie do końca i pisze FAILED. a później android na coś czeka ale toby trwało w nieskończoność. i potrzebuję wersji do sony vaio vgn-fs415m chyba żę pobrałem niełaścwą wersję

 • Loller

  na acer aspire one to wersja eepc

 • Michał

  zainstalowałem na moim PC Samsung NP350 ale jak chcę pograć w gry to wyrzuca mnie do pulpitu albo ekran robi się ciemny i nic nie widać, Android 4.4.2 co z tym zrobić ? macie jakieś pomysły ?

 • Antek M.

  ,, nie ma klawiatury ekranowej” a fizyczną masz?