MójDroid.pl

#1 Twórz aplikacje na Androida z Mojdroid.pl - seria poradników na portalu

2012-09-11
|
Roger s

Jakiś czas temu pytałem się was, czy chcielibyście tworzyć aplikacje na Androida. Większość z was odpowiedziała, że z chęcią by spróbowała, problem tylko w tym, że w naszym rodzimym języku brakuje dobrych poradników na sam początek, co niektórych odrzuca. Zreflektowałem się również wtedy, że wkrótce spróbuję coś w tym kierunku zrobić, a dokładniej stworzę serię artykułów (tzw od "zera do... programisty Androida"). Niestety, różne wydarzenia nie pozwoliły mi zrealizować tego planu tak jak chciałem, bo miałem tworzyć filmy, ale czysty tekst z przejrzystymi zdjęciami myślę, że wystarczy w zupełności  Tak więc, zapraszam do śledzenia nowych lekcji na portalu!  Nie przedłużając, bo czeka nas sporo pracy jak na pierwszy raz, oto co nam będzie potrzebne do tworzenia aplikacji (od strony oprogramowania):
  • Eclipse IDE
  • Platforma Java dla programistów (JDK)
  • SDK Androida
Jednocześnie jest to częściowy rozkład tego, co będę chciał omówić w tym, pierwszym z serii artykule. Taki krótki spis treści.

 

1. Początki z Eclipse IDE

Eclipse to nic innego jak edytor z zestawem narzędzi, które mogą być przydatne dla programistów. Plusem tego IDE jest to, że jest on całkiem lubiany w swoim środowisku, a możliwość instalacji rozszerzeń w prosty sposób pozwala na dołączanie kolejnych SDK bez większych problemów. Niestety, sam edytor w tej aplikacji nie jest zbyt dobrze wykonany, dlatego też proszę was o przeczytanie tego poradnika dokładnie, bo kilka rzeczy będziemy musieli z niego wyrzucić, aby w przyszłości nie stwarzał on nam kłopotów (w porównaniu do innych IDE ten jest najbardziej denerwujący, a wiem co mówię!).

Zanim jednak cokolwiek zmienimy w tym programie, najpierw musimy go pobrać i "zainstalować". Polecam w tym celu przejście na stronę producenta, gdzie ściągniecie aktualną wersję oprogramowania.  Jeżeli się przeraziliście ilością dostępnych opcji, to... wam się nie dziwię. Jak wcześniej mówiłem, jest to całkiem popularne środowisko, więc duża ilość dostępnych wersji z różnymi wbudowanymi rozszerzeniami czy funkcjami nie powinna dziwić. My wybieramy oczywiście wersję "Eclipse for Java Developers" (lub classic, jeżeli nie była by dostępna lub nie działała), bo jak wiecie, na Androida aplikacje piszemy (głównie) w języku Java. Zapisane archiwum powinno ważyć około 100-200 MB i w środku zawierać plik wykonywalny, z którego uruchamiamy IDE. Tak, dobrze przeczytaliście. Większość wersji Eclipse nie instalujemy. Póki co jednak zostawmy go tak jak jest, bo przed pisaniem pierwszych linijek kodu musimy skonfigurować jeszcze parę narzędzi.

2. Platforma "Java for Developers"

No właśnie, chcemy pisać w Javie (na Androida), więc aby korzystać z dobrodziejstw tego języka musimy pobrać odpowiednią paczkę, która zawierać będzie m.in. kompilator kodu. Podobnie jak wcześniej, polecam pobranie tego elementu ze strony producenta. Niestety, strona Oracle często się zmienia, podobnie jak i sama Java, więc polecam pobranie kilku wersji - osobiście posiadam JDK7 i JDK6 i wszystko działa. Oczywiście, jeżeli chcemy instalować starsze wersje, pamiętamy o odpowiedniej kolejności (JDK6 -> JDK7). Z instalacją JDK nie powinno być problemu, klikamy dwa razy na pliku instalacyjnym i wszystko gotowe. Oczywiście, potrzebne będzie ponowne uruchomienie systemu.

3. Android SDK

Ostatnia potrzebna nam paczka to oczywiście SDK samego Androida. Tu polecam od razu instalację wszystkiego do jakiegoś ogólnodostępnego folderu z łatwą ścieżką, najlepiej oddalonego od samego Eclipse jak najdalej. Dlaczego akurat tak? Cóż, Google naprawdę postarało się o wygodę pisania i w środku pobieranego pliku znajdziemy sporo dodatków, narzędzi, bibliotek czy przykładów programów. Warto to wszystko mieć pod ręką, ale jednocześnie Eclipse nie lubi zamieszania na dysku (ale o tym jeszcze później). Sama paczka znajduje się tutaj i występuje w postaci instalatora (i taką polecam wybrać).

4. Konfiguracja

Zacznijmy od SDK Androida - uruchamiamy główny plik instalacyjny, a raczej rozruchowy. W nowym oknie, jak pewnie się domyślacie, widzimy dostępne wersje systemu od  Googlea wraz z dodatkami. Pobieramy wszystkie aktualne obrazy "Androidów" (to znaczy te od wersji 2.0) oraz sterowniki dla urządzenia, dokumentację i przykłady programów jeżeli chcemy/potrzebujemy. To niezbyt trudne zadanie, bo wystarczy wybrać odpowiednie opcje na długiej liście. Kolejny krok to uruchomienie Eclipse i zainstalowanie rozszerzenia, które połączy SDK z naszym edytorem. Uruchamiamy IDE z naszego folderu, wybieramy miejsce dla naszych projektów (znowu - polecam wybranie dobrego miejsca, to znaczy takiego, które ma pełne prawa do zapisu/odczytu i nie znajduje się gdzieś w plikach do pobrania) po czym szukamy na pasku narzędziowym opcji, która nazywa się Pomoc/Help. Z niej wybieramy Zainstaluj nowe oprogramowanie/Install new software. Czas na instalację w/w rozszerzenia. Znajduje się ono pod adresem "https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/" i jedyne co robimy, to kopiujemy powyższe łącze do Eclipse, a dokładniej do pola repozytorium. Klikamy enter i chwilę czekamy. Po chwili na nieco niżej położonej liście zobaczymy nowe pozycje - są to wymagane rozszerzenia do środowiska. Oczywiście zaznaczamy wszystkie i kontynuujemy, akceptując wszystkie licencje (jeżeli się z nimi zgadzamy). Po wszystkim zamykamy Eclipse i uruchamiamy je ponownie, gdzie tym razem wybieramy opcję Okno/Window->Ustawienia/Preferences. Z rozbudowanego okna, w panelu po lewej stronie zaznaczamy sekcję Android, w niej sprawdzamy, czy wszystko jest tak jak powinno. Co dokładnie? Ważna jest ścieżka dostępu do SDK oraz wersja pluginu, czy nie wymaga ona przypadkiem aktualizacji. I to wszystko.

5. Ważne poprawki

Wspominałem wcześniej o kilku zmianach, jakie musimy wykonać, aby Eclipse dał się lubić. Pierwszym z nich jest zablokowanie automatycznego formatowania kodu. Nazwa dodatku brzmi fajnie, i ta funkcja z pewnością miała dobre zamiary, ale w rzeczywistości kompletnie nie działa. Przy włączonym formatowaniu tekst się zlewa, przez co kodu nie da się edytować. Pomaga jedynie kilkukrotne otwarcie tego samego pliku, aby błąd znikł. Na dłuższą metę jest to irytujące. Aby pozbawić się bólu głowy w przyszłości, przejdźcie do zakładki Ustawienia->Android->Edytor (Preferences->Android->Editors) aby wyłączyć automatyczne formatowanie XMLów (tylko one są wadliwe). Kod bezproblemowo możemy natomiast formatować skrótem CTRL+Shift+F (polecam stworzenie makra do tego); Jedną z cech Androida jest również to, że jest on dostępny na dużej liczbie różnych urządzeń. Jeżeli nie posiadacie zaplecza sprzętowego, to z pewnością ucieszy was fakt, że najnowsze wersje systemu można emulować na komputerze bez opóźnień. Wystarczy, że posiadamy jeden z nowszych procesorów Intela lub AMD, kartę graficzną oraz odpowiedni obraz Androida. Ten ostatni jest do pobrania z SDK Androida (poprzedni punkt), wystarczy poszukać wersji x86. Pamiętajcie również o włączeniu opcji dot. wsparcia wirtualizacji i o instalacji odpowiedniego rozszerzenia do Eclipse (to też pobierzecie w okienku SDK). Cóż... To wszystko jak na pierwszy raz. Tak sądzę, bo artykuł może się zmienić z czasem. Zmiany będę publikował na górze posta, jeżeli takie wystąpią. Z informacji organizacyjnych - poradniki będę starał się oczywiście dodawać jak najczęściej, jednak z pewnością nie będzie to cykliczne (będzie zdarzało się, że jednego dnia dodam kilka artykułów a czasem nie będzie ich wcale). Wkrótce pojawi się również specjalna subdomena, pod którą poradniki będą grupowane, oraz zmiana wyglądu strony - zarówno bazy (nieco zapomnianej już) jak i głównej strony. Póki co jednak dziękuję za poświęcony czas! :)