MójDroid.pl

Poradnik: Kopie/backup aplikacji i ustawień (5 sposóbów)

2010-11-03
|
Damian P.

Przy częstych zmianach softu w androidzie, czy po zakupie nowego urządzenia, jednym z etapów konfiguracji urządzenia jest oczywiście instalacja aplikacji. Można pobierać je ręcznie z marketu co jest dobrym rozwiązaniem przy małych ilościach, ale przy tym wymaga ciągłego wpisywania tekstu. A przecież sam Android może za nas to zrobić... Jeżeli wiemy jak do tego się zabrać. Oto pięć sposobów na to - dla zROOTowanych urządzeń, jak i tych "czystych".

1. SDK i PC

Uruchamiamy start>cmd gdzie wpisujemy:
cd C:\sdk\tools (lub inny katalog z sdk).
Następnie wpisujemy to :
mkdir c:\Aplikacje (lub inną nazwę/dysk jaką chcemy). adb pull /system/sd/app c:\Aplikacje mkdir c:\AplikacjePrywatne adb pull /system/sd/app-private c:\AplikacjePrywatne
I mamy aplikacje w katalogu C:\Aplikacje oraz C:\AplikacjePrywatne. Aby je przywrócić do Androida - w cmd na PC wpisz kolejno:
for /f "delims=" %a in ('dir "c:\Aplikacje\*.apk" /s/a/b ^| find /i ".apk"') do (adb install "%a") for /f "delims=" %a in ('dir "c:\AplikacjePrywatne\*.apk" /s/a/b ^| find /i ".apk"') do (adb install -l "%a")
Po wykonaniu tej operacji, SDK automatycznie wybiera pliki .APK do instalacji a my potwierdzamy.
Z pewnością włącznie debugowanie usb, root raczej nie potrzebny.

2. Terminal + Android

Wygląda podobnie jak w poprzednim sposobie, tyle że w tym pobieramy (np. z marketu) aplikację-terminal. Wpisujemy w niej:
su mkdir /sdcard/aplikacje mkdir /sdcard/aplikacjePrywatne (lub inny katalog jaki chcemy) cp -r /system/sd/app/*.apk /sdcard/aplikacje/ cp -r /system/sd/app-private/*.apk /sdcard/aplikacjePrywatne/
I mamy kopię na karcie SD. Przywracamy ją wpisując w pobranym terminalu:
su busybox install /sdcard/aplikacje/*.apk /system/sd/app/ busybox install /sdcard/aplikacjePrywatne/*.apk /system/sd/app-private/
Tutaj wymagany ROOT.

3. Android Commander + PC

- Pobieramy program http://www.mediafire.com/?nhxgzgzkjxt <- Jest legalny, polskiej produkcji. Link może wygasnąć, ale sam program znajdziecie bez problemu; - Instalujemy , uruchamiamy; - Wybieramy aplikacje które chcemy backupować; - Wybieramy "twórz backup". Ogólnie fajny programik. Instalacja wygląda podobnie. Potrzeba SDK (teoretycznie, powinno działać bez) + sterowniki. Brak roota.

4. Przy użyciu programów z marketu.

W markecie jest sporo aplikacji także do robienia kopii. Przykład to myBackup /myBackup Pro (płatny), titanium backup albo darmowa - backup for root users. Nie we wszystkich potrzebny jest root, a kopie pojawiają się na SD. Ponadto myBackup może robić kopie ustawień oraz automatycznie instalować kopie. Kopię możemy robić też z poziomu recovery.

5. ASTRO

Astro ma w sobie opcję robienia kopii. Wybieramy z paska
tools > aplication manager
i kopiujemy. Instalować możemy ręcznie lub przez polecenie przywrócenia w astro. I przepraszam że brzydko wygląda, ale mam status moderowany i nie widzę opcji edycji.. Wszytko ręcznie