MójDroid.pl

Poradnik: Najlepsze aplikacje do twojego auta

2010-12-29
|
Damian P.

Android może nam bardzo ułatwić podróżowanie samochodem. Ot chociażby nawigacja - nie musimy jej posiadać jako osobne urządzenie, tylko pobieramy odpowiednią aplikację na nasz telefon i nawigujemy. Podobnych aplikacji, które są naprawdę przydatne w samochodzie jest dużo więcej. O to one:

1. Mapy, nawigacja i car-home.

Dokończę kawałek o nawigacji. Na naszego androida jest ich kilkanaście, z czego każda (a przynajmniej większość) to wytwory innych producentów. Oznacza to, że mamy różne mapy - raz lepsze, raz gorsze. Ja sam osobiście polecam dwa programy: NaviExpert oraz iGo. Ta pierwsza, jest polskiej produkcji co oznacza idealne mapy. Jest też to nawigacja OnLine, więc potrzebuje pobrania map z internetu (ale spokojnie, "mało je"). W sumie - to musi cały czas  być podpięta do niego, bo ma funkcję analizy stanu dróg (korki i tym podobne). Jest też płatna (płatny abonament) ale warto. Druga - czyli iGo, to jedna z najbardziej znanych światowych nawigacji. Kto używał i się nie zraził, będzie zadowolony. A reszta? Mapy nie są najgorsze, ale jeżeli wybudowana została nowa droga lub budynek to na mapie pojawi się on za jakiś czas. Jest to też nawigacja OffLine - dane pobieramy raz i korzystamy kiedy chcemy. Jeszcze słowo o car-home. To wynalazek Google, który ma ułatwić nawigowanie po ekranie telefonu w czasie jazdy. Po prostu duże ikony, podświetlenie i takie tam. Przydatne, bo można dodać swoje skróty "tylko do auta".

2. Rozpoznawanie głosu

Genialna funkcja Androida. Pisałem już o niej na przykład w klawiaturze, dzięki której właśnie piszemy różne wiadomości głosem. Wystarczy chwilę pomyśleć i sposób wykorzystania sam się nasuwa - prowadzimy samochód, ktoś do nas pisze a my klikamy 1 przycisk i mówimy - "Nie teraz, prowadzę" a wiadomość zostaje wysłana. Oczywiście, można to wykorzystać wszędzie gdzie tylko chcemy. Podobnie możemy wywoływać aplikacje (ale czasami tylko po angielsku).

3. Lokalne wyszukiwanie

Ta część wiąże się też z nawigacjami, ale ja osobiście wolę używać do tego Google Maps i tym podobnych aplikacji. Mowa tu o POI - czyli "punkty ciekawostek", lub po prostu bary, hotele i stacje benzynowe (i wiele więcej). Samo Google Maps jest tak intuicyjne i proste, że jest prawdopodobnie najlepszą do tego typu rzeczy aplikacją. Wystarczy powiedzieć lub wpisać nazwę szukanej rzeczy a wyświetli ona nam się w okolicy.

4. SpeedAlarm - mobilne, polskie CB'radio

Musiałem o tym wspomnieć - SpeedAlarm. To polska aplikacja, tworzona na nasze polskie realia. Jak to CB radio - ma informować nas o wypadkach, radarach i innych tego typu wypadkach. Baza jest i stała i OnLine, tzn. część radarów będzie dostępna bez internetu ale wypadki i sytuacja na drodze wymagają już internetu. Polecam z pakietem.

5. GasBuddy

To aplikacja typu POI - pokazuje pobliskie stacje benzynowe z różnymi paliwami tyle że porównuje ceny i pokazuje oceny. Przydatne, szczególnie teraz, gdy ceny skakają co chwilę. Współpracuje z nawigacją.

6. Aplikacje do parkowania i liczenia opłaty parkingowej

Szczególnie przydatne dla osób, które zapominają gdzie zostawiły samochód lub chcą wiedzieć ile mogą stać na płatnym miejscu  :) Aplikacje tego typu zapisują pozycję z GPS a gdy wracamy - nawigują do niej wytaczając prostą linię. My musimy tylko omijać inne zaparkowane samochody. Polecam ParkDroid i Car Locator.