MójDroid.pl

Najlepsi w swojej kategori - aplikacje i gry roku (moim zdaniem)

2010-12-30
|
Damian P.

Musiałem to napisać. Bez wątpienia ten rok był jednym z ważniejszych dla Androida. W końcu nasz sklep z aplikacjami dobił do 200 000 aplikacji więc jest z czego wybierać. Tym bardziej, że tego roczne "Topki" są naprawdę dobre i rokują na przyszłość. Jakie aplikacje i gry zdobyły uznanie Androidowców na całym świecie? Sami zobaczcie.

Live Wallpapers

No cóż.. to pierwsza kategoria w Android Market. W tym roku najlepszą "Animowaną Tapetą" zdecydowanie uznaję aCircuit Board. Mocno geekowska tapeta z tym czymś. Inna niż wszystkie, a przy tym szybka i stabilna. Sam ją "nosiłem" dobrych kilka miesięcy bez uszczerbku na baterii. Inny dobry tytuł to Wakka Wallpaper z pac-man'em :)

Edukacja

Nowa kategoria w Android Market (nawet nie utworzyłem dla niej działu tutaj) ale i tak ją opiszę. Dla mnie osobiście bardzo przydatne wydają się testy na prawo jazdy z wieloma kategoriami. Polska aplikacja z bardzo dobrymi pytaniami i stylem odpowiadania. Wiele się nauczyłem i na pewno jeszcze nauczę. Należy tutaj też wspomnieć o RealCalc - jednym z najlepszych kalkulatorów w Android Market i Google Translate do tłumaczenia. Nie raz ratowały skórę.

Firma

Dziwna nazwa dla kategorii, ale cóż. W tej kategorii tylko jeden typ aplikacji się wyróżnia - do obsługi pakietu Office. Robiłem już przegląd aplikacji do niego i nadal swojego zdania nie zmieniam. W markecie najwyżej z aplikacji do Office'a plasuje się Document's To Go. Równie ważna aplikacja, która pasuje do tej kategorii to TeamViewer. W markecie go nie znajdziecie, a szkoda. Poglądanie komputera PC z każdego miejsca nigdy nie było tak wygodne (i tanie).

Fotografia

Spora kategoria ale też można zauważyć tutaj jeden typ aplikacji - do robienia zdjęć. Tutaj uznaję pierwszy wynik - Vignette. Sporo trybów, wersja darmowa i płatna, prosta obsługa zapewniły sukces tej aplikacji. Podobnie PicSay - do edycji zdjęć czy SkeetchBook do rysowania.

Komunikacja

Tutaj swoje propozycje będą się wiązały z poprzednim wpisem. Dla obsługi Gadu-Gadu bezapelacyjnie wygrywa vCommunicator, ale oficjalny (nowy) klient GG go goni. Światowym, najlepszym komunikatorem nadal pozostaje Trillian. Ważnym wydarzeniem było też ukazanie się Skype czy mobilnej Opery 10.

Książki i materiały źródłowe

Kolejna dziwna nazwa dla normalnej kategorii. Co w niej znajdziemy? A na przykład WikiDroid do obsługi Wikipedii w biegu oraz Google SkyMap do odgadywania znaczenia gwiazd. Nie ma co tutaj się rozpisywać - kategoria raczej zasypana translatorami i odpowiednikami Amazon Kindle.

Multimedia i filmy

Naprawdę duża kategoria, więc wybór tym bardziej trudny. Jednak dwie pierwsze pozycje zdobywa iSyncr. Ma być to iTunes dla Windowsa. Jeszcze go nie opisywałem dokładniej, ale jest jeszcze na to czas. Z bardziej nam znanych aplikacji wyróżnia się AudioManager. Bardzo przydatny widget pokazujący nam status różnych poziomów głośności w Androidzie. Wysoko jest też aplikacja YouTube, RingDroid, TuneIn radio czy vPlayer beta. Miejsca jak najbardziej zasłużone.

Muzyka i dźwięk

Pierwsze miejsce jest zajęte praktycznie od początku przez jedną aplikację - Shazam. Podobnie jak SoundHound pozwala nam rozpoznać grający utwór. W tym roku jednak pierwsze miejsce (moje osobiste) przyznam aplikacji PowerAmp i Winamp. Oba to bardzo dobre odtwarzacze. Wręcz rewolucyjne dla samego Androida. Podziękowania dla autorów obu aplikacji.

Narzędzia

Hit tego roku i wielu sporów - Adobe Flash Player 10, który zawitał wraz z Froyo. To jeden z wielu plusów Androida więc musimy o nim wspomnieć. Podobnie z Adobe AIR. Genialny też jest Tasker, do automizacji (?) działań Androida oraz oczywiście Wyszukiwanie głosowe od Google.

Personalizacja

Dział zdominowany przez Live-Wallpapers ale o żadnym tu nie wspomnę. Launchery - to one są królem tej kategorii. Launcher Pro czy wydany niedawno ADWLauncher EX są po prostu nakładkami z miliardem opcji konfiguracji.

Podróże i POI

Google Maps - to ono wyznacza trędy w mobilnych mapach. Każda nowa wersja jest coraz lepsza a nawigacja tylko dodaje smaczku tej aplikacji. Layar, który jest obecny w Androidzie niemal od początku nadal jest wysoko. Działa także w Polsce za co mu dziękujemy.

Produktywność

Tutaj też znajdują się Launchery chociaż nie powinny. ASTRO, PDF readery, PrinterShare - to one wiodą prym. Wśród kalendarzy polubiłem Smooth Calendar i Bussines Calendar. Ważną aplikacją dla tej kategorii jest też DropBox - aplikacja umożliwiająca synchronizację między telefonem na tym portalu.

Rozrywka

Nie wiem co tutaj napisać... Na pewno PhotoFunia, ale nie na pierwsze miejsce. Może Google Goggles? Albo mobilny SoundClound? Trudno jednoznacznie wybrać...

Społeczności

Facebook. Jest to jednocześnie aplikacja z największą liczbą pobrań w tym roku. Trudno się temu dziwić - jedyna aplikacja do obsługi tego portalu. Dodam jeszcze f-plus do lepszych notyfikacji. Muszę tu was rozczarować, bo z Twittera mało korzystam ale jeżeli już to tylko TWIDROYD.  Zgadzacie się? Aha i Tapatalk - aplikacja, która pozwala na przeglądanie wielu for w wersji mobilnej.

Transport

Dla nas polaków ważne są dwie aplikacje w tej kategorii - Transportoid i Złap Taxi. Obie bardzo przydatne, aktualne i stabilne. Każdy z was je na pewno zna. Polecam też Car Locator - do zapisywania pozycji naszego samochodu na np. parkingu.

Wiadomości i czasopisma

Czyli aplikacje do typowo rozrywkowych i informacyjnych portali. Dla mnie osobiście ciekawy jest Reddit i Wykop. Dla was pewnie też i KaDeM - do czytania Demotywatorów, Komixxów i Mistrzów na Androidzie w lepszej formie. Oczywiście sporo też tutaj aplikacji do RSS - polecam FeedR.

Zakupy

Ostatnia kategoria. Wyróżnia się w niej tylko jedna aplikacja - Barcode Scanner. Jak sama nazwa mówi, skanuje wiele elementów i pokazuje wyniki w ładnej formie. Polecam też aplikacje do obsługi serwisu Allegro. To koniec tej listy. Trochę długa, ale cóż - aplikacji jest 200 tysięcy. Macie jakieś swoje propozycje?