MójDroid.pl

Poradnik: Alternatywy dla Android Market

2011-01-06
|
Damian P.

Większość aplikacji, które tu opisuję dostępne są w Android Market. Jednak nie jest to jedyne miejsce, gdzie spotkamy aplikacje dla Androida. Większość z mniejszych marketów jest pewnie wam nie znana - i trudno się temu dziwić, bo oryginalny sklep jest po prostu najlepszy. Oto przegląd alternatyw.

SlideME

Ten sklep pojawił się jako pierwszy i był wyznacznikiem dla kolejnych. Pokazywał też braki wcześniejszych wersji Android Market, takich jak np. brak obługi PayPal'a, płatności wewnętrznych czy propozycji. Oczywiście, SlideME posiadało te opcje a kolejne pojawiały się systematycznie. Dodatkowymi atutami była też bardzo dobra wersja "OnLine", czyli strona www z dostępem do wszystkich aplikacji oraz brak płatności przy rejestracji. Niestety, liczba programistów i deweloperów nie zwiększała się tak, jakby chcieli tego twórcy. Tym bardziej teraz, gdy oryginalny market nadrabia zaległości. Obecnie - niewarta uwagi, chyba że posiadacie "Chińskie cudo z androidem" Strona WWW.

Applanet

Z kolei Applanet, w porównaniu do SildeME cieszy się dużym powodzeniem. Czemu? Bo oferuje płatne aplikacje z oryginału za darmo.. Oczywiście nielegalnie. Jest to poprostu mobilny warez wraz z nakładką przypominającą stary market. Aplikacje dodawane są dosyć szybko, są komentarze, zrzuty ekranu i tak dalej. Ogólnie bardzo udany i lubiany - przynajmniej przez piratów. Pobierzecie go ze strony producenta, za opłatą. Instalkę /za darmo/ znajdziecie też w głębi internetu... ;) Aha... jeszcze coś. Jako że to miejsce z aplikacjami nie cieszy się uznaniem w pewnych grupach, często jest wyłączany, tzn przejmowane są serwery, konta na facebooku i tak dalej. Ale oczywiście powraca po jakimś czasie.

PandaApp

Kolejny warez... lecz tym razem dostępny tylko z poziomu PC. Równie często odświeżany co poprzednik. Przy pobieraniu aplikacji korzysta ze swoich serwerów oraz podaje "lustra" - czyli tworzy alternatywne linki do pobrania (najczęściej z wielu serwisów jak Rapid czy Megaupload). Brak wersji mobilnej. Strona WWW (dział Android).

Samsung Apps

Sklep dedykowany tylko posiadaczom Samsungów, ale myślę, że działałby też na innych modelach innych producentów. Androidowych aplikacji posiada mało, ale jeżeli już doda jakąś to jest ona bardzo dobrej jakości. Często są promocje a dodawane gry są darmowe w wyznaczonym czasie (np. od dawna Asphalt 5 HD).

Black Market (ROOT ONLY)

Jak sama nazwa mówi - tylko dla urządzeń z prawami ROOT'a. Nie jest to piracka baza aplikacji, więc jest dostępna w oryginalnym markecie. Skupia tylko aplikacje z dostępem dla ROOT przez co nie musimy ich szukać w całym internecie. Prawdopodobnie będzie dodawana do "CyanogenMod 7". Przy korzystaniu z takich marketów zachowałbym szczególną ostrożność. Pomijają one jedną ważną kwestie - bezpieczeństwo, szczególnie te mniej legalne.