MójDroid.pl

Poradnik: Odtwarzaj multimedia bezprzewodowo (na pc, TV i telefonie)

2011-01-15
|
Damian P.

Sieć bezprzewodowa ma jedną, dużą zaletę - wszystkie dane (a więc i multimedia) przesyłane są bez kabli do urządzeń zgodnych z pewnymi standardami. Tych standardów jest sporo, z czego najbardziej znanym jest DLNA. Obie technologie mogą stworzyć duet, dzięki któremu np. oglądanie zdjęć z wycieczki staje się prostsze i przyjemniejsze. Oto poradnik, w którym pokażę wam, jak skonfigurować Androida (jak i komputer PC czy TV) aby przesyłał multimedia bezprzewodowo, nawet gdy inne urządzenia nie działają w standardzie DLNA.

Wymagania

Zacznę od tego, co jest nam potrzebne do bezproblemowej synchronizacji. Na pewno komputer (lub TV) i telefon z Androidem. Oprócz tego przydatna będzie konsola jeżeli ktoś z was ją posiada a chce oglądać multimedia na TV. Na Androidzie użyjemy dwóch aplikacji: Twonky (darmowa, dostępna w markecie) oraz AllShare od Samsung'a (link, mirror). Z kolei na PC - Twonky dla komputerów (jest też dla MAC) i/lub WMP. Dla TV nie potrzebujemy niczego oprócz kabla lub AllShare. Jeżeli używamy AllShare - potrzebne jest nam również WiFi (urządzenia muszą być dostępne w jednej sieci).

1. Telefon -> PC

Chcemy obejrzeć wideo/zdjęcia/posłuchać muzyki z telefonu na komputerze.
Pobieramy Twinky Server Mobile oraz uruchamiamy TwonkyManager dla PC. Uruchamiamy aplikację na telefonie. Przy pierwszym uruchomieniu wyskoczą odpowiednie okienka, proszące o konfigurację. Czytamy je i uzupełniamy. W razie pomyłek, pod klawiszem "menu" ukryte są ustawienia. Set Player powinno być ustawione na: "TM Player on [Nazwa Servera na PC]". Set Library powinno być ustawione na: "My Phone" lub "[Nazwa Telefonu]". Obie opcje dostępne są w ustawieniach. Później wybieramy w aplikacji na telefonie odpowiednie multimedia. Powinny odtworzyć się one od razu w programie na PC. Równie dobrze możemy w wersji na PC wybrać odpowiedni plik na telefonie. Wystarczy w górnej części programu zmienić serwer na "Twonky Mobile".

*** Ciekawostka: Jeżeli zainstalujecie Twonky Mobile, to możliwe będzie odtwarzanie multimediów w 'biegu', tzn z menu kontekstowego (np. w galerii) jak i tych z YouTube. ***

2. PC -> Telefon

Odwrotna sytuacja: Pliki z multimediami mamy na komputerze, a chcemy je odtworzyć na telefonie.

W tym przypadku możemy użyć dwóch sposobów: z uruchomieniem WMP jak i Twonky. Ja używałem obu przez długi czas i polecam drugi. Sposób z WMP działała, ale jest on baaardzo zawodny, a oprócz tego musi być cały czas uruchomiony (serwer Twonky działa w tle).

Instalujemy Twonky na PC. Po uruchomieniu widzimy ciemne okienko z milionem opcji, lecz dla nas najważniejsza będzie ta mała ikonka w rogu (kliknij aby powiększyć):

Są to ustawienia. Znajdziemy tam m.in. widoczne foldery i serwery w sieci. Przejdź to zakładki "Servers", ale nic nie klikaj! Wybierz spokojnie foldery z muzyką/zdjęciami/filmami i zamknij okno (w innym przypadku zniknie wam serwer (PC)). Uruchamiamy AllShare na Androidzie. Wybieramy drugą opcję ("Odtwórz plik z serwera na moim telefonie"), później serwer ("TwonkyServer [...]") a na końcu folder z odpowiednimi multimediami. Dodajemy pliki do listy odtwarzamy potwierdzamy "Zakończ". Koniec - działa.

3. Telefon -> TV

Tutaj mamy kilka opcji do wyboru: Jeżeli nasz TV wspiera DLNA lub mamy konsolę - wybieramy AllShare, a jeżeli nic z tych dwóch rozwiązań - pozostaje nam kabelek z wyjściem Video. Niestety opcja trzecia jest dostępna tylko wtedy, gdy nasz telefon z Androidem posiada opcję "TV-OUT" a niewiele modeli ją posiada (z tego co wiem, to tylko Galaxy S). Inne rozwiązanie to podpięcie Laptopa do telewizora i użycie poprzednich konfiguracji. W każdym razie: konfiguracja AllShare jest bardzo prosta. Wybieramy pierwszą opcję "Odtwórz plik z mojego telefonu na innym odtwarzaczu", wybieramy odpowiednie multimedia i klikamy zakończ. Powinno działać. Z kabelkiem podobnie, tyle że włączamy go w opcjach Androida a pliki wybieramy od razu po włączeniu opcji.