MójDroid.pl

framework-res.apk - #1 pasek powiadomień

2011-01-27
|
Damian P.

Jednym z najważniejszych plików w systemie Android jest framework-res.apk. W tym pliku kryje się wiele mniejszych elementów, które razem tworzą całość. Jednocześnie do framework'u odwołują się pozostałe aplikacje, które chcą lub nie, wykorzystują go w większy lub mniejszy sposób. A my możemy go [prawie] dowolnie edytować, zmieniając wszystkie elementy na raz. O co chodzi? Oto pierwsza część poradnika z edycji framework-res.apk, gdzie zmienimy pasek powiadomień na inny (np. przeźroczysty). Kwestia wyjaśnienia do wstępu:
Framework-res.apk jest o tyle ważny, że posiada podstawowe elementy systemu Android. Są to m.in. przyciski, pasek powiadomień, ikonki, statusy, zakładki czy inne, mniejsze pliki. Tak ogólnie - więcej wiedzy na razie wam nie potrzeba.
A więc - chcemy zmienić pasek powiadomień. Najpierw jednak musimy dostać się do samego frameworka. Znajduje się on w katalogu /system/framework i jak widać, jest to katalog systemowy. Jeżeli chcemy go skopiować, to musimy posiadać ROOTa. Do wyciągnięcia .APK polecam RootExplorer, SDK Androida lub APKmanager, który będzie nam również potrzebny w kolejnych częściach poradnika. Po wyciągnięciu frameworka mamy dwie możliwości:
  • Rozpakować plik 7zipem (darmowy, google.com jeżeli chcecie pobrać) lub
  • De-kompilować i zmienić to co potrzebne (za pomocą APKmanager).
W naszym wypadku - zmiany paska powiadomień - wystarczy opcja pierwsza. Pasek powiadomień to nic innego jak pliki .png, Druga opcja będzie przydatna, gdy będziemy edytować .XML'y, które zawierają np. dane dotyczące kolorów czcionek.

Po rozpakowaniu i przejściu do utworzonego folderu, widzimy gęstą siatkę innych katalogów. Dla nas ważny jest tylko jeden - res. Przechodzimy do /res/drawable-hdpi lub /res/drawable-mdpi. Tym razem widzimy sporo plików .png. Będziemy wracać tu wielokrotnie, ale w pozostałych poradnikach. Powiadomienia to tak naprawdę 3 pliki - jeden dla widoku z pulpitu, drugi dla widoku z samych powiadomień i w końcu trzeci, który widzimy po dotknięciu paska. Są to kolejno "status_bar_item_app_background_normal.9.png", "status_bar_item_background_normal.9.png" i "status_bar_close_on.png". Edytujemy je jak każdy inny plik graficzny. Zapisujemy (pod taką samą nazwą!) i kopiujemy [po edycji], gdzieś gdzie je spokojnie znajdziemy. Wracamy do naszego framework-res.apk. Tym razem klikamy na niego PPM i wybieramy opcję "Otwórz archiwum" z opcji 7zip'a. Przechodzimy znowu do /res/drawable-hdpi i usuwamy zmodyfikowane pliki. W ich miejsce przeciągamy nowe, zmienione. Zamykamy 7zipa a .apk przesyłamy z powrotem do telefonu. Uff... koniec. Uruchamiamy ponownie telefon i powinno działać :-) Ode mnie gratis - .zip, w którym znajdziecie gotowe pliki dla przeźroczystego paska.