MójDroid.pl

Zmiana czcionek w Androidzie - wszystkie modele [ROOT]

2011-01-31
|
Damian P.

W zeszłym tygodniu napisałem opis, w którym pokazałem jak można w łatwy sposób zmienić czcionki w Galaxy S. Tak naprawdę, FlipFont wykorzystywany przez Samsunga to nic innego jak prosta nakładka na podstawowe komendy ADB/Terminala. Każdy z nas może wykonać podobną zamianę na każdym Androidzie, jeżeli posiada tylko ROOTa. A czcionek jest trochę od wyboru. Jeszcze słówko o Font for Galaxy - możecie użyć tej aplikacji do pobierania czcionek, ale pod jednym warunkiem: pobrany plik .apk musicie rozpakować a nie zainstalować! W środku powinny znajdować się pliki .ttf, czyli pliki czcionek. To właśnie w takim formacie zapisane są czcionki systemu Android. Dodam, że na takich samych plikach działa też Windows,Linux i inne systemy. Tak więc wybór macie ogromny! Na dowód kompatybilności, po otwarciu czcionki z Androida widzimy taki widok:

Standardowy podgląd czcionek w Windows.

A więc - mamy czcionki w formacie .ttf. Aby Android mógł ich użyć należy przenieść nowo-pobraną czcionkę do folderu /system/fonts. Należy też zmienić nazwę, na taką, która występuje w oryginalnym folderze /fonts. Tyle, koniec. Jak widać, nic trudnego a efekt może być całkiem dobry.

Jeżeli nie chcecie aż takiego kombinowania, równie dobrze możecie użyć aplikacji z marketu. Przykładem jest Type Fresh, Font Changer czy PicSay Pro. Dodatkowo, PicSay posiada FontPacki z gotowymi czcionkami. Niestety - jest płatny (ale znajdziecie też darmowe edycje)...