MójDroid.pl

Poradnik: Blokujemy reklamy, strony, IP bez aplikacji [ROOT]

2011-02-02
|
Damian P.

Wszędobylskie reklamy mogą są bardzo denerwujące. Mniejsza tam o te w aplikacjach, zdecydowanie gorsze są te we fleshu jak i w popup'ach. Praktycznie nie da się ich zablokować a aplikacje do tego przeznaczone (jak adfree) nie spełniają swoich ról. Konfigurować ich też się nie da... Co wtedy robić? Zapraszam do rozwinięcia tego postu, gdzie pokaże wam jak w łatwy sposób zablokować cały ten syf. Wystarczy tylko ROOT (nawet temporary - tymczasowy).

Android jest bardzo złożonym systemem, a w jego wnętrzu kryje się wiele niespodzianek i ciekawych plików. Posiada również wiele wspólnych cech z "normalnymi" systemami. Bez zbędnego owijania przestawiam wam plik HOSTS - sprawcę całego zamieszania. Podobnie jak w Windows czy Linux, tak i tutaj pozwala on zarządzać nazwami DNS, w tym je blokować. Plik jest plikiem systemowym, ukrytym w /system/etc. Nie posiada rozszerzenia i jest oznaczony "gwiazdką" (posiada specjalne prawa). Nie należy się tym przejmować, bo w niczym nam to nie przeszkodzi. Znaleziony plik kopiujemy na kartę SD, po czym na komputerze otwieramy go w Notepad++ (nie polecam NOTEPAD'a z Windowsa - dodaje własne linijki kodu do plików, przez co może go uszkodzić). Po otwarciu widzimy takie okno (lub podobne, mniejsza z tym):

Pierwszą linijkę kopiujemy i wklejamy niżej, zostawiając ją bez zmian. Po wklejeniu, zmieniamy "localhost" na blokowaną domenę/adres-ip. Niestety, musimy każdy adres musimy blokować osobno, jeżeli więc chcemy zablokować domenę blog.pl wraz z subdomenami, to musimy wpisać każdą z subdomen w osobnej linijce. Jest na to sposób - wystarczy sprawdzić jakie ip posiada blokowana strona. Każda domena/subdomena będzie posiadała to samo ip, a więc łatwo ją zablokujemy. UWAGA! Ważny jest odstęp między adresem a nazwą! Dlatego każę wam kopiować pierwszą linijkę! Oto przykładowy efekt naszej pracy:

Po edycji zapisujemy plik HOSTS zostawiając taką samą nazwę i format (którego niema)! Plik przenosimy do /system/etc, zastępując stary. Po ponownym uruchomieniu telefonu, reklamy/strony zostaną zablokowane. Koniec :-) Przykładowy, edytowany plik HOSTS.
temporary