MójDroid.pl

5 faktów o XOOMie i Honeycomb, o których możecie nie wiedzieć

2011-02-07
|
Damian P.

Android 3.0 został już zaprezentowany, ale nadal bardzo mało o nim wiemy. Motorola również nam sprawy nie ułatwia, bo póki co XOOM obecny był tylko na konferencji Google'a i w nowych spotach reklamowych.  Pomimo tego, możemy dopatrzyć się kolejnych funkcjonalności, o których mało się mówi. A szkoda...

1. Honeycomb może pracować w pionie

Zauważyliście, że na każdej prezentacji XOOM jest obsługiwany tylko w trybie horyzontalnym? Nawet Google Books - miejsce z e-bookami jest obsługiwane w ten sposób, a przecież wiemy, że tablet w pionie jest zdolny pomieścić więcej tekstu. Podobnie ze stronami www - standardowo oglądamy je szersze niż dłuższe,  co nie jest zbyt wygodne. Oczywiście, wszystkiemu winna jest rozdzielczość i format ekranu - 16:9, czyli typowy widescreen. A więc... jak to jest? Czy Honeycomb obsługuje tryb pionowy? Oczywiście, że tak. Oto dowód:

2. Tablety z Honeycomb'em będą posiadały przystosowane do siebie aplikacje

To oczywiste, ale znowu ani Google ani Motorola nie pokazują nam zbyt wiele... Co prawda na "Google Android Event" widzieliśmy kilka aplikacji, ale nie tych co się spodziewaliśmy. Oto co znalazłem na filmikach z udziałem nowego tabletu:
  • Market dla tabletów:

  • Odtwarzacz muzyki:

  • Kalendarz:

    Wyglądają ładnie. No, może oprócz marketu, bo ten jest paskudny! Przyjrzyjcie się też jak zachowuje się górny pasek w różnych aplikacjach. Cudo.

3. Honeycomb to idealne narzędzie dla twórców, kompozytorów i artystów

A udowadnia to... iPad. Jak wiecie, dziecko Apple'a chwilę po premierze doczekało się wielu programów, które w większy lub mniejszy sposób pomagają artystom, kompozytorom i przeróżnym twórcom w tworzeniu dzieł. Dobrym przykładem jest tu Deadmau5, który tworzy takie o to cuda na samym iPadzie (!): Co ma do tego XOOM? A to, że Google od początku dostarcza odpowiednie API i aplikacje, aby pokazać, że Honeycomb potrafi jeszcze więcej. Oto jedna z takich aplikacji - edytor wideo:

4. Honeycomb = innowacyjne sterwanie

Nie, nie mam tu na myśli paska w dolnej części ekranu z trzema ikonkami a menu dostępne po boku, przy długim przytrzymaniu palca:

Z pewnością jest dużo bardziej funkcjonalne, niż standardowe menu wysuwane z dołu. Noi wygląda fajnie.

5. Honecycomb jest kompatybilny z poprzednimi wersjami Androida

Nikt nie był pewny jak tą sprawę rozwiąże Google - kompatybilność, bo o niej mowa, była jedną, wielką zagadką. Ale już nie jest. Google udowodniło na swojej konferencji, że aplikacje i gry z poprzednich edycji Androida będą w pełni funkcjonalne, o ile wcześniej zostały poprawnie napisane. Jako przykład wykorzystano tutaj Fruit Ninja - grę, która została stworzona pod Androida 2.1, a bez problemu uruchomiła się na nowym tablecie.