MójDroid.pl

10 aplikacji przydatnych dla ucznia

2011-02-09
|
Damian P.

Ferie w niektórych częściach Polski jeszcze trwają, w niektórych już się skończyły. Nie mniej, w obu przypadkach rozpoczyna się drugi semestr nauki. Jeżeli chcielibyście mieć lepsze wyniki w nauce, to Android może wam w tym pomóc. No dobra... nie nauczy się za was, ale przypomni wam o tych obowiązkach. Oto przegląd aplikacji "do szkoły", przygotowany przez ucznia, dla uczniów :-)

1. Notatki: Evernote i Catch Notes

Notatki z lekcji to przydatna rzecz, szczególnie gdy nauczyciel zapowiada większy projekt. Jednak zapisywanie wszystkiego w zeszycie mija się z celem, bo po pewnym czasie całe wasze biurko zostaje zasypane zeszytami a notatki latają po całym pokoju. Dlatego posiadanie mobilnego notatnika jest dobrym pomysłem. Osobiście polecam dwie aplikacje: Evernote i Catch Notes. Obie posiadają przydatną funkcję - synchronizację danych w chmurze, dzięki czemu notatki możecie przeglądać na komputerze bez podpinania kabli i tym podobnych rzeczy. Wszystkie wasze dane będą znajdować się na stronach twórców (w obu aplikacjach strony są bardzo dobrze wykonane). Inna przydatna cecha związana z synchronizacją to fakt, że wasi koledzy mogą szybko przesłać wam własną notatkę.

Jednak nie to jest najlepsze w obu aplikacjach. Najbardziej chwalę sobie opcję tworzenia zdjęć i przypomnień. Te oczywiście też się synchronizują, dzięki czemu ani razu nie zapomniałem o referacie czy wierszyku na polski...

Catch:

QR: [qrcodetag/]
lol
f

Evernote:

QR: [qrcodetag/]
lol
f

2. Lista zadań: Astrid

Świetnym uzupełnieniem dla notatek są listy zadań, a w Android Market tylko jedna aplikacja do tego się nadaje - Astrid. Nie raz ją chwaliłem i pomimo swojego wieku, nadal należy do listy moich ulubionych. W prosty, czytelny i ładny sposób informuje nas o następnych wydarzeniach. Idealne narzędzie dla tych, którzy uważają, że kalendarz Google do tego się nie nadaje. Podobnie jak on, Astrid ma opcję synchronizacji (tutaj z serwerami Producteev), przypomnień i etykiet. Ciekawym rozwiązaniem jest też "skala ważności zadania", którą oznaczamy odpowiednimi wykrzyknikami.

QR: [qrcodetag/]
lol
f

3. Skanowanie: Share your board i CamScanner

Te aplikacje odkryłem stosunkowo niedawno, bo nie myślałem, że takie coś będzie mi przydatne. Ale byłem w błędzie! Od tego czasu, camScanner i share your board instaluję jako jedne z pierwszych aplikacji.
Do czego służą? Do skanowania - na przykład zeszytów.  Dzięki specjalnym algorytmom, zaraz po zrobieniu zdjęcia, jest ono poddawane obróbce. W efekcie otrzymujemy idealnie białe tło z wyraźnymi czcionkami (nawet pisanymi) oraz zdjęciami. Must-have dla ucznia!

CamScanner:

QR: [qrcodetag/]
lol
f

Share your board:

QR: [qrcodetag/]
lol
f

4. Zapisywanie ocen: CoursePro i "aplikacje Office"

Szkoła bez ocen, nie była by szkołą. Z każdego przedmiotu dostajemy ich kilka, czasem kilkanaście. Wszystkich ocen nie zapamiętamy, a tym bardziej nie policzymy szybko średniej. Dlatego powstały takie aplikacje jak CoursePro, które nam to ułatwiają. Świetnie sprawdzi się tutaj także pakiet Office dla Androida. W coursepro sprawa jest o tyle prosta, że aplikacja ma przyjazny wygląd oraz prostą obsługę. W kilku krokach możemy dodać nowe stopnie, oraz zadania. Aplikacja automatycznie liczy nam średnią, osobno z każdego przedmiotu.
Niestety - obie aplikacje są płatne. Ceny programów "office" sprawdzicie w tym artykule, natomiast CoursePro to koszt 8 złotych.

QR: [qrcodetag/]
lol
f

5. Źródła wiedzy (i ściąg): WikiDroid, Aldiko, Wolfram alpha

Wiem, wiem... Zdarza się, że zadanego materiału jest więcej niż czasu do jego wykonania. Wtedy ostatnią deską ratunku są ściągi. Całkiem dobrze radzą sobie te mobilne (wiem z własnego doświadczenia :P), ale pamiętajcie - co za dużo, to nie zdrowo!
W każdym razie: WikiDroid to świetna wersja Wikipedii na telefony komórkowe, Aldiko sprawdza się jako czytnik ebooków z wyszukiwaniem treści a Wolfram alpha pozwala szybko znaleźć wymagane dane w internecie, dzięki swoim skryptom. Każda z aplikacji posiada polski interfejs, czasami tylko nie działa on tak jak powinien. Pomimo tego, polecam je.

Aldiko:

QR: [qrcodetag/]
lol
f

Wolfram alpha:

QR: [qrcodetag/]
lol
f

WikiDroid:

QR: [qrcodetag/]
lol
f