MójDroid.pl

feed.nu - kolejny sposób na proste tworzenie aplikacji

2011-03-05
|
Damian P.

W internecie znajdziemy co najmniej kilka portali, które potrafią tworzyć mobilne aplikacje bez znajomości programowania. Dla Androida jest to choćby AppInventor od Google czy AppGeyser. Oba portale są niezłe, ale nadal posiadają kilka minusów, takich jak na przykład brak polskiego języka w programie czy brak synchronizacji treści po RSS. Feed.nu stara się wypełniać tą lukę, bo oferuje obie funkcje w bardzo przystępnej formie a zarazem pozwala stworzyć całkiem niezłą aplikację!

Feed.nu jest to portal, który pozwala nam stworzyć aplikację w kilku krokach. Cała strona oparta jest na Wordpress'ie, więc za generowanie aplikacji odpowiada specjalna wtyczka. Na początku, należy się zarejestrować. Nie będę się tutaj rozpisywać, bo strona z rejestracją jest bardzo prosta. Od siebie dodam, że hasło dostaniecie później - na maila, więc dodajcie prawdziwy adres. Po rejestracji, logujemy się do panelu administracyjnego. Sam panel  (podobnie jak cała strona) jest bardzo prosty. To, co nas najbardziej interesuje - narzędzia do tworzenia aplikacji - znajduje się po lewej stronie. Najważniejsze jest menu "Android", bo to w nim ustalimy wygląd i treść aplikacji (choć nie do końca). W tym menu też "założymy" i skompilujemy swój pierwszy program. W pozostałych opcjach, [kolejno] spolszczymy aplikację, zmienimy jej wygląd oraz ustawimy najprostsze standardowe opcje.

Jak wcześniej pisałem, portal pozwala na automatyczne uzupełnianie treści w aplikacjii - służy do tego panel "Feed settings". To w nim dodamy kanał RSS, dzięki któremu np. wpisy z bloga będą automatycznie pojawiać się w aplikacji. Proste. Możliwe jest też ręczne dodawanie treści - do tego służy menu "Posts". Aby pobrać stworzoną przez nas aplikację, musimy ją skompilować. Służy do tego pierwsze poznane menu, czyli "Android". Klikamy tam w "generate apk" i po chwili pojawia się QRCode z linkiem do aplikacji. Ten skanujemy, po czym pobieramy plik .apk. Kolejny krok - instalacja naszej aplikacji. I tutaj pojawia się pierwsze pytanie: Po co aplikacji nasza lokalizacja?! Przecież sam program nie zawiera niczego, co wymagało by naszego położenia. Na szczęście jest to jedyna niebezpieczna (?) opcja, w tej aplikacji. Stworzona aplikacja bardzo mi się podoba. Nie występują w niej błędy, nie widizmy reklam od autora a całość możemy w łatwy sposób kontrolować z panelu na stronie. Oto aplikacja stworzona przeze mnie:
QR: [qrcodetag/]
lol f
Waga: 1 MB Jeżeli stworzycie własną aplikację - podzielcie się nią :-)