MójDroid.pl

Poradnik: Tworzenie kopii zapasowych na dyskach wirtualnych (online)

2011-03-23
|
Damian P.

Kopie zapasowe powinien posiadać każdy z nas. Dobrze wiedzą o tym osoby, które straciły ważne dane przez przypadek lub przez uszkodzenie sprzętu. Po takich zabiegach, często nie możemy z powrotem odzyskać danych. Jednocześnie, tworzenie backupów na lokalnym urządzeniu też nie należy do najlepszych rozwiązań, a kopiować - wiadomo, nie każdemu się chce. Dlatego też, warto zainsteresować się automatycznym tworzeniem kopii zapasowych na wirtualnych dysach, takich jak dropbox czy box.net.

Wstęp

W obu przypadkach, aplikacje wykorzystują darmowe dyski wirtualne do tworzenia kopii zapasowych. Oczywiście, wcześniej musimy takie konta posiadać. Aby to zrobić, wystarczy przejść pod podane niżej adresy:   

Sprite Backup 2.0

"Sprite Backup" jest to prawdopodobnie pierwsza aplikacja z możliwością automatycznego tworzenia kopii zapasowych na serwerach wirtualnych. Obecnie, program wspiera dwa wyżej wymienione serwisy - box.net oraz dropbox.com. W obu przypadkach, możemy tworzyć kopie zapasowe muzyki, zdjęć czy ustawień aplikacji. Dodatkowo, twórcy umożliwiają nam ustawienie harmonogramu, dzięki któremu "zaprogramujemy" automatyczne tworzenie kopii (np. o wyznaczonej godzinie). Przywracanie jest równie proste, co wysyłanie. Wystarczy wskazać foldery, a rozpocznie się synchronizacja. Oczywiście, do wirtualnego dysku dostaniemy się również z poziomu PC - musimy tylko wejść na stronę wybranego przez nas dysku.
QR: [qrcodetag/]
lol
f
  

AutoFolderSync

Podobne możliwości posiada aplikacja "AutoFolderSync", tyle że funkcję automatycznej synchronizacji wykorzystuje nieco inaczej. Mianowicie, program od czasu do czasu sprawdza wyznaczone przez nas katalogi. Jeżeli te zostały zmienione (a raczej pliki w nich) rozpocznie się tworzenie i wysyłanie backupu. Jeżeli w tym czasie nie posiadamy aktywnego łącza, aplikacja spokojnie poczeka do kolejnego podłączenia do sieci. Są jednak i minusy - aplikacja może przesyłać tylko wybrany folder, tzn. gdy w środku znajdują się inne katalogi - backup je ominie. Występują też kłopoty z samym automatycznym tworzeniem kopii - czasami sami musimy wybrać "synchronizuj". Nie mniej, nadal jest to Beta. Mam nadzieję, że wkrótce będzie lepiej.
QR: [qrcodetag/]
lol
f