MójDroid.pl

5 najczęstszych problemów Androida + sposoby na ich rozwiązanie

2011-03-26
|
Damian P.

Android (jak każdy system operacyjny) ma swoje plusy i minusy. Wiele wad tego systemu tyczy się błahych funkcji, które na pozór wydają się nie istotne. Przynajmniej do czasu, gdy się zdenerwujemy... A najgorsze w tym jest to, że Google nie dąży do załatania takich dziur. Dlatego też, często musimy sobie radzić sami. Oto lista najpopularniejszych wad Androida, wraz z sposobami na ich rozwiązanie.

1. Brak miejsca w pamięci na aplikacje

Opcja instalacji aplikacji na kartę pamięci, w Androidzie pojawiła się od wersji 2.2. Froyo. Wersja ta nie należy do najstarszych, więc modele wydane bardzo wcześnie, nie mogą liczyć na oficjalną aktualizację. Jednak dłuuuuugo przed wydaniem Froyo, programiści wymyślili swój sposób na instalację programów na pamięciach zewnętrznych. Mowa tu o aplikacjach typu "App2SD". Tych w markecie znajdziemy co najmniej kilkanaście, a większość z nich - działa na starszych wersjach Androida.

Jak dokładnie działają takie aplikacje? Istnieje kilka rozwiązań, dlatego polecam wypróbowanie kilku programów. Najczęściej, używa się partycji EXT (taka sama, jak pamięć wewnętrzna w Androidzie) na karcie, gdzie wędrować będą wszystkie pliki. W pamięci wewnętrznej pozostanie tylko łącze do gry lub aplikacji.
QR: [qrcodetag/]
lol
f
  

2. Coś zjada mi pamięć!

Często zdarza się, że po instalacji kilkunastu aplikacji, nasza pamięć się zapełnia. Wtedy logicznym rozwiązaniem jest usunięcie niepotrzebnych programów. Usuwamy pierwszą aplikację, później drugą...  jeszcze jedną , aż w końcu okazuje się, że pamięć wcale nam się nie zwalnia! O co chodzi? Oczywiście o dane aplikacji. Dobrym przykładem są gry - gdy pobierzemy jedną i zaczniemy w nią grać, co jakiś czas tworzony jest tzw "save". Bez niego, cały czas powracalibyśmy do pierwszego poziomu. Jak pewnie się domyślacie, przy kilkunastu grach takie pliki zajmują sporo miejsca. Niestety, podczas usuwania aplikacji ten plik nie jest kasowany. Podobną zasadę działania mają niektóre aplikacje - np. market, który zapisuje aktualne wersje aplikacji czy stan pobierania w takich plikach. Jak usunąć takie dane? Najprościej jest przejść do ustawień i kolejno wybierać "usuń dane", ale po pewnym czasie jest to bardzo denerwujące. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest użycie specjalnych aplikacji, które zostały stworzone do takich celów. Bardzo dobrym przykładem jest np. ACCleaner.
QR: [qrcodetag/]
lol
f
  

3. Gdzie pieniądze są... z mojego konta!

Z nieznanych mi powodów, każde urządzenie z Androidem, domyślnie ma włączoną transmisję danych pakietowych. Rozumiem, że jest to potrzebne do synchronizacji danych, ale czemu przy pierwszym uruchomieniu nie może pokazywać się odpowiednia informacja o włączeniu (lub wyłączeniu) tej opcji? Czy jest to takie trudne? Raczej nie, skoro w Android Market jest milion takich aplikacji...

Jeżeli jednak już odkryjemy, co nam pochłania pieniądze, wtedy warto zainteresować się choćby WatchDog'iem czy APNdroidem. Pozwoli nam to na całkowitą kontrolę przesyłanych pakietów, z podziałem na WiFi jak i 2/3/4G
QR: [qrcodetag/]
lol
f
  

4. Co to za kontakty?

W swojej książce adresowej posiadasz osoby, których nie znasz? Przejdź tutaj i zobacz, jak poradzić sobie z tym problemem!  

5. Tryb "cichy"

Android w standardzie posiada kilka ustawień, co do dźwięku. Przykładowo, dla alarmów i multimediów są osobne ustawienia. Jeżeli o tym nie wiemy, możemy wpędzić siebie w niemałe kłopoty! A przynajmniej, możemy się nie wyspać... Dlatego też polecam aplikacje takie jak Tasker i SilientSleep. Pozwolą one nam na automatyczne wyciszenie telefonu w odpowiednich miejscach (po GPS) jak i o określonej porze!
QR: [qrcodetag/]
lol
f