MójDroid.pl

Poradnik: Kontakty bez spamu

2011-03-26
|
Damian P.

Też macie problem z kontaktami w Androidzie? Chodzi mi tutaj o niechciane pozycje, które pojawiają się przy każdej synchronizacji z GMailem. Przykładowo: jeżeli ktoś do nas napisze, albo wręcz przeciwnie - my skontaktujemy się z drugą osobą, to ta zaliczana jest do naszych znajomych, aby później pokazać się w adresach. Rozumiecie, o co mi chodzi? Z pewnością wielu z was to denerwuje, w tym mnie. Jeżeli chcecie pozbyć się tego problemu raz na zawsze, przeczytajcie jak sobie z tym poradziłem.

1. Miejsce zabaw - Google Contacts

Wszystkie nasze kontakty, które pobierane są przy synchronizacji, znajdują się na specjalnej podstronie Google'a - Contacts. To tam znajdziemy wszystkie denerwujące (i interesujące) nas pozycje. Więc na co czekasz? Przejdź do witryny Google Contacts! To w tym miejscu, będziemy dokonywać wszystkich zmian.

2. Grupowanie

Bardzo przydatna opcja, która w łatwy sposób pozwoli nam posegregować nasze kontakty, to tzw. "grupy". Po co mam one? Przy odpowiednim grupowaniu, możemy wybrać, które kontakty będą wyświetlane w Androidzie, a które nie. Tak więc - do dzieła! Grupujemy kontakty! Co dalej? Po zakończonym grupowaniu, sięgamy po naszego Androida i przechodzimy do ustawień (tych głównych). W tym miejscu wybieramy konta i synchronizacja, a później - "synchronizuj teraz". Gdy ta akacja się zakończy, przechodzimy do naszych kontaktów. I co? Tak, tak... Nadal widzimy śmietnik. Ale w tym momencie, w bardzo łatwy sposób możemy go "ogarnąć". Wystarczy wybrać menu, a następnie ustawienia i pokaż kontakty*. Tam wybieramy grupę, która służyć będzie za nasze główne kontakty. * W zależności od modelu i wersji systemu, opcja w menu może mieć inną nazwę lub może znajdować się w innym miejscu. Nie mniej, gdzieś tam na pewno jest ;-) Musisz poszukać. To nie moja wina i nic na to nie poradzę...

3. Dodawanie, usuwanie, importowanie i exportowanie

Jeżeli pracujecie w firmie lub przechodzicie z innego systemu (np. z Windows Mobile lub Symbiana), z pewnością będziecie zainteresowani importowaniem kontaktów. Google Contacts taką opcję ma w standardzie - znajduje się ona po prawej stronie witryny, w mało widocznym miejscu. Po wybraniu jednej z opcji, mamy możliwość importowania/exportowania kontaktów w jednym z popularnych formatów: CSV lub vCard. Dodane kontakty możemy od razu "przesłać" do nowej grupy, tak aby znowu nie zrobił się nam bajzel.

4. Łączenie

Obecnie standardem jest posiadanie kilku adresów mailowych, numerów telefonów czy kont na różnych portalach. A komputer to nadal komputer... Nie może zrozumieć tej sytuacji, przez co tworzą się duplikaty. Na szczęście, powstały odpowiednie narzędzia, które pozwalają nam w łatwy sposób uporać się z tym problemem. Przynajmniej po części. Taka opcja nazywa się "merge", co po polsku znaczy "połącz".

Oczywiście i ta metoda nie jest w 100% skuteczna. Google znajdzie nam podobne kontakty tylko wtedy, gdy te posiadają wspólne cechy. O resztę musimy zatroszczyć się sami...   I to koniec. Jak widać, nie było to trudne. Podobne opcje znajdziemy w innych produktach Google - od kalendarza po alerty a na samych emailach kończąc. Trzeba tylko ruszyć głową! ;-)