MójDroid.pl

Trick: Kontroluj urządzenie z Androidem za pomocą innego Androida lub iPhone

2011-04-03
|
Damian P.

Pamiętacie taką aplikację jak BTinfo, dostępną na starsze modele Nokii lub Sony Ericssona? Dzięki temu programowi mogliśmy kontrolować jeden telefon za pomocą innego, łącząc się do niego przez Bluetooth. Zabawa była przednia, bo ofiara często nie wiedziała co się dzieje. Takie rozwiązanie miało oczywiście też plusy, a w dzisiejszych czasach - tych zalet może mieć jeszcze więcej. Czy istnieje podobne rozwiązanie na Androida? Oczywiście, że tak :) Trzeba tylko ruszyć głową! Patrząc na tytuł wpisu można się zastanowić, po co nam w ogóle taka aplikacja. Odpowiedź jest bardzo prosta: do podstawowych zadań, gdy nie możemy (lub nie chcemy) korzystać z telefonu. Z pewnością takie rozwiązanie docenią użytkownicy tabletów, którzy z wiadomych przyczyn nie mogą wysyłać wiadomości czy dzwonić. Wracając do tematu - mamy dwa sposoby na bezprzewodową kontrolę Androida:
  • Po VNC
  • Przez aplikacje typu WatchDroid

VNC

Zanim zaczniemy naszą zabawę, najpierw musimy pobrać narzędzia-aplikacje. Są to: Oba programy są dostępne za darmo w Android Market. Pierwszy uruchamiamy "droid VNC server", gdzie aplikacja stworzy nam serwer, do którego będziemy mogli się podłączyć (również z PC). Natomiast w "Wyse PocketCloud RDP/VNC" wybieramy kolejno "Mac" jako server, a nieco niżej wpisujemy dane do połączenia (te z "droid VNC server"). Po tych krokach powinniśmy zobaczyć pulpit Androida, którego chcemy kontrolować. Już teraz możemy się "bawić" jego funkcjami, ale nadal nam czegoś brakuje... Czego? Obsługi przycisków. Dlatego też pobieramy Button Savior lub SoftKeys. Niestety, jak widać do sterowania przyciskami wymagany jest ROOT (może być nawet tymczasowy, bez utraty gwarancji). Po instalacji pojawią nam się odpowiednie wirtualne przyciski:  

WatchDroid

Aplikacje tego typu są dużo prostsze w konfiguracji niż sposób z VNC, ale jednocześnie nie dają nam takiego pola popisu co do zarządzania. No cóż... Coś za coś. O watchdroid i podobnych aplikacjach poczytacie w tych wpisach: