MójDroid.pl

Trick: Przyspiesz swoją kartę SD (sprawdzone, działa) !

2011-04-10
|
Damian P.

Oh Androidzie... Jesteś taki opiekuńczy, dobry i w ogóle najlepszy... Zauważyliście, że coraz częściej większe marki starają się nas kontrolować, nawet gdy tego nie chcemy? Blokowanie bootloaderów, restrykcje co do wyglądu czy sprzedaży a teraz od niedawna - nawet ograniczenia w software. Wszyscy upadli na głowę, ale dla naszego dobra! Tym razem, w systemie Androida odkryto dziwną właściwość dot. kart SD - mianowicie, mają one być... spowalniane. Po co? Nie wiem... Ale można to naprawić, poprawiając jednocześnie prędkość odczytu i zapisu (a dla starszych urządzeń może to mieć duuże znaczenie).

Może ze wstępem trochę przesadziłem, ale cóż... Denerwują mnie takie zachowania. Restrykcje tego typu można tłumaczyć "poprawą bezpieczeństwa" czy czymś podobnym, ale tylko wtedy gdy coś jest na rzeczy. A tutaj? Po zmianie kilku wartości kompletnie nic się nie dzieje. Oczywiście, oprócz poprawy działania kart. Przejdźmy do sedna tego wpisu, czyli opisu modyfikacji. Zanim zaczniemy, przypominam, że musicie posiadać prawa dostępu do ROOTa. Nie powinno was to dziwić, bo jest to zabawa na plikach systemowych. Musicie też pobrać odpowiednią aplikację z Android Market: "SD Increase". Kolejna uwaga - modyfikacja może być niezauważalna na gorszych kartach pamięci czy niektórych urządzeniach. Zatem - pobieramy i uruchamiamy "SD Increase". Widząc pierwszy raz ekran startowy, odrazu powinniśmy zrozumieć obsługę i o co chodzi w modyfikacji: przesuwając pasek odpowiednio w prawo lub lewo zmieniamy wartość na większą lub niższą. Ta wartość jest oczywiście odpowiedzialna za prędkość działania - im większa cyfra, tym lepiej. Obecne ustawienie widoczne jest w polu "status", natomiast zmieniana wartość - w "values". Co jeżeli chcemy wykonać tą modyfikację ręcznie? Nic trudnego:
  • Uruchamiamy program do obsługi katalogu ROOT (np. "Root Explorer")
  • Przechodzimy do /sys/devices/virtual/bdi/179:0
  • Szukamy pliku read_ahead_kb, po czym go otwieramy
I już - widoczne liczby to aktualna wartość odczytu i zapisu karty pamięci. Możemy je zmieniać dowoli, ale polecam zachowanie rozsądku (poleca się max. wartość do 2048).

Jak sprawdzić, czy modyfikacja działa?

Dobre pytanie. Najprostszym sposobem jest pobranie odpowiedniej aplikacji - np. "SD Tools". Jak sama nazwa wskazuje, program ten służy to "zabaw" z kartą SD. Z łatwością sprawdzimy tam aktualną prędkość odczytu i zapisu naszej karty pamięci jak i poznamy kilka innych danych o niej.  Przykład:
  • Przed:
  • Po:
SD Increase:
QR: [qrcodetag/]
lol
f


SD Tools:
QR: [qrcodetag/]
lol
f