MójDroid.pl

Trick: Domyślna instalacja (wszystkich) aplikacji na karcie SD

2011-04-29
|
Damian P.

Korzystacie z opcjonalnej instalacji gier i aplikacji na zewnętrznych pamięciach? Jeżeli tak, to zapewne znacie wady tego rozwiązania. Opcja ta pojawiła się prawie rok temu, a nadal wiele aplikacji nie wykorzystuje tego sposobu instalacji. Ale to jeszcze nic - Google nadal nam sprawy nie ułatwia. Aby przenieść wybrany program na kartę SD, nadal musimy się naklikać. Jak poradzić sobie z tymi problemami? Sam nie wiedziałem, że istnieje taki trick. Odkryłem go całkiem przypadkowo, wędrując sobie po dokumentacji Google dla programistów. Nie odbiegając od tematu, oto zapowiadana sztuczka. Co jest nam potrzebne do wykonania trick'u?
  • Karta SD (lol)
  • SDK Androida (jeżeli nie posiadacie, to ten RIP stworzony przeze mnie powinien działać)
  • Urządzenie z Androidem
Przed zabawą upewniamy się, czy opcja debugowania USB (w Androidzie) jest włączona. Jeżeli nie, to odznaczamy odpowiednie okienko w ustawieniach aplikacji. Później uruchamiamy CMD na naszym komputerze (start -> uruchom -> wpisz cmd lub naciśnij WINKEY+R i wpisz CMD), przechodzimy do katalogu z SDK przez użycie polecenia cd C:/katalog_z_SDK i wpisujemy:
adb shell pm setInstallLocation 2
I tyle. Od tej chwili, wszystkie aplikacje, gry, widgety czy tapety powinny instalować się na kartach SD. Powinny, bo nie zawsze ten trick działa. Nie poleca się również instalacji typowo-systemowych programów na zewnętrznych pamięciach. Klawiatury, wskaźniki, Chrome2Phone - to nie będzie dobrze działać instalując tym sposobem. Jak wrócić do poprzedniego stanu? Wystarczy w CMD wpisać:
adb shell pm setInstallLocation 0
I problem z głowy! :-)