MójDroid.pl

Google I/O 2011 - Lepiej, szybciej, więcej!

2011-05-10
|
Damian P.

Google kolejny raz pokazało klasę. Pierwszy dzień Google I/O 2011 przyniósł nam sporo nowinek, wiadomości i zapowiedzi. Pokazano nie tylko długo zapowiadane Google Music - Honeycomb 3.1, Ice Cream Sandwich, Google@Home, Google TV dla smartfonów, jedność Androida - to tylko początek wielkiej listy przygotowanej przez Google'a. Świat się zmienia a "wielkie G" to zauważa. I co ważniejsze, wyznaczamy nowe standardy! Zacznijmy jednak od początku. Konferencja zaczęła się standardowo i pokazano to, co najbardziej cieszy analityków i specjalistów w dziedzinie marketingu - liczby. 100 milionów urządzeń z Androidem, 36 producentów sprzętu (z 310 różnymi modelami), 215 sieci komórkowych, 450 000 deweloperów i w końcu - 200 000 aplikacji i gier w Android Market. To robi wrażenie!

Ale to tylko liczby - użytkowników interesują aktualizacje, aplikacje, sprzęt i funkcjonalność. I tak oto Google zaczęło od przedstawienia nowej wersji Androida Honeycomb - 3.1. Czym ona różni się od swojego poprzednika? Przede wszystkim poprawiono denerwujące błędy i dodano to, czego brakowało w pierwszej wersji:
  • Prawdziwy multitasking - więcej uruchomionych aplikacji, lepsza lista wraz z sortowaniem, automatyczne zamykanie procesów i priorytety;
  • Niezawodny launcher - nowe widgety z opcją zmiany wymiarów, usunięcie przestojów, naprawa błędów.
  • Oficjalne wsparcie dla Host-USB! Zademonstrowano na przykładzie kontrolera od Xboxa 360, który działał bez problemów z Motorolą XOOM.
A to tylko początek. Zmian jest duuużo więcej, ale póki co - Google milczy. Aktualizacja jest już gotowa i w ciągu kilku dni powinna trafić do wszystkich tabletów obecnych na rynku.

Kolejna nowość - Google TV dla Androida. Standardowo, aby używać GTV potrzebowaliśmy specjalnego urządzenia. Od teraz nie jest już ono wymagane. Nowe Google TV w pełni wspiera wszystkie urządzenia z Androidem. Od teraz będziemy mogli oglądać prawdziwą telewizję na naszym telefonie! Więcej informacji zostanie podanych jutro, w drugim dniu Google I/O 2011.

Ice Cream Sandwich - nowa wersja Androida, która ma zamiar znieść dotychczasowy nieład na rynku i zmienić go w prawdziwą jedność. Koniec z oczekiwaniem na aktualizacje czy z problemami z aplikacjami. Od teraz przeniesienie aplikacji ze smartfona na tablet ma być banalnie proste - wszystko dzięki nowemu API. Oprócz tego, Android przez nową wersję ma zostać ujednolicony. Najlepsze cechy z Honeycomba mają zostać przeniesione na smartfony, tak aby UI i framework stanowiło jedność. Nieźle! Android Market również doczeka się zmian. Zostanie wprowadzona wypożyczalnia filmów, oddzielny sklep z książkami oraz oczywiście Google Music. Wszystko w jednym miejscu - znowu, aby wszystko stanowiło spójną całość. Oprócz tego, książki czy muzyka zostaną przypisane do konta Google, a nie do urządzenia. Koniec z ponownym kupnem naszych ulubionych książek! Coś jeszcze? Oczywiście, że tak. Zapowiedziano nowe akcesoria, które będą dostępne każdego urządzenia. Od teraz każdy nowy sprzęt będzie musiał spełniać pewne wymogi co do swojej budowy. I takim oto sposobem oficjalnie dodano tryb host-usb dla wszystkich wersji Androida czy wsparcie dla zewnętrznych urządzeń zgodnych z systemem. Przykład? Po podpięciu smartfona do bieżni pobrana zostanie aplikacja do biegania. Wszystko w bardzo prostym SDK, a raczej ADK. Ale to jeszcze nie koniec... Na zakończenie pokazano Google@Home - usługę, która ma połączyć nasz dom z Androidem. Specjalne urządzenia po skonfigurowaniu mają odkryć na nowo to, co od dawna znaliśmy. Jako przykład pokazano pewne akcesorium muzyczne, które potrafiło współgrać z domowym systemem audio - i nie tylko kwestii odtwarzania muzyki. Wrażenie robiła funkcja wykorzystująca tagi NFC - zbliżenie płyty CD do urządzenia powodowało dodanie jej do Google Music a następnie - spowodowało jej odtworzenie. Podobne opcje mają być dostępne dla pozostałych funkcji domu. Uff... Tyle nowości, a wszystko w jednym dniu. A na jutro zapowiedziano kolejne prezentacje! Czekamy z niecierpliwością! UPDATE:
  • W Android Market pojawiła się nowa wersja Music. Tak, ze wsparciem dla chmury ;-) Oto link. Uwaga! Nie pokaże się jako update starej aplikacji! Może też wymagać zaproszenia beta lub obecności w USA
  • Startuje wypożyczalnia filmów. Najtańsze propozycje już od 8zł. Filmy oczywiście po angielsku...
  • Android 3.1 w pełni wspiera FLAC!
  • Działa również strona Google Music.