MójDroid.pl

Android 3.1 na Motoroli XOOM - co nowego?

2011-05-11
|
Damian P.

Nowa wersja Androida Honeycomb względem "starej" nie wnosi większych zmian, ale o kilku poprawkach i aktualizacjach warto wspomnieć, bo są to dodatki ważne dla zwykłego Kowalskiego. Ja XOOMa mam, nową wersję Androida rónież i oto co widzę! Na zaktualizowanie Androida mamy dwa sposoby:  możemy cichutko czekać na automatyczne OTA albo tą "aktualizację w locie" możemy wymusić. Ja, jako że posiadałem ROOTa i zmieniony kernel,  najpierw musiałem powrócić do oryginalnego oprogramowania. Bez tego ani rusz, bo przed samym wgrywaniem aktualizacji Android sprawdza, czy nie zmieniono "tego i owego" w tablecie. Ale gdy już wrócimy na stare śmieci - wszystko idzie jak po maśle. Update systemu trwa kilka minut oraz, co ważniejsze, żadnych danych nie tracimy. Wszystko pozostaje takie samo jak przed aktualizacją. Ale nie o tym chciałem tutaj mówić... Co nowego wnosi Android 3.1? Pierwsza widoczna zmiana to launcher. Nareszcie nie przycina się po zmianie orientacji a ikonki lepiej wyglądają, bo nie przylegają ściśle do boków urządzenia. Początkowo można odnieść wrażenie, że jest gorzej ale tak naprawdę - jest o niebo lepiej. Idąc dalej - widgety. Te mają się skalować, o czym Google mówi na każdym kroku, i faktycznie - działa, bo skalują się. Nie ma w tym wielkiej filozofii ani magii, bo podobną funkcjonalność widzieliśmy już bardzo dawno na alternatywnych launcherach. Skalują się oczywiście tylko te widgety, które pozwalają na rozciągnięcie. Multitasking. Niby stary ale nowy. Od teraz lista przewija się (dzięki czemu widzimy większą ilość procesów) w pionie lub poziomie, aplikacje zamykają się kiedy chcemy a wywołanie działającej w tle aplikacji nie powoduje żadnego przestoju. Z resztą... Tak było już wcześniej - teraz dodano tylko przewijanie listy. [caption id="" align="aligncenter" width="450" caption="Kursor widoczny przy zegarze"][/caption] Dochodzimy do najważniejszej aktualizacji, czyli do dodanego trybu host-usb oraz Bluetooth HID. I co? Nie mam jak tych dodatków sprawdzić... Potrzebny jest nam do tego specjalny kabel, tzw OTG, który w naszym kraju jest nie do zdobycia. Na Allegro cisza, sprzedawcy w sklepach nawet nie wiedzą o co chodzi a zakupy z Ebaya idą do polski dwa tygodnie... Ale za to myszka pod Bluetooth działa. Pojawia się mały kursor (taki sam jak w Asusie Transformer) oraz działają przyciski. Świetna sprawa do gier FPS! Osobiście jednak czekam na przesyłkę, bo podpięte pady, klawiatury, myszki i pendrajwy bardzo mnie intrygują. Ahhh! Zaktualizowano również niektóre systemowe aplikacje. Najwięcej zmian zaszło w przeglądarce, która od teraz włącza się jeszcze szybciej. Na plus zaliczam również nowe "Quick Controls", które od teraz mieszczą więcej opcji oraz lepiej wyglądają. W labs pojawiła się opcja "Google Instant", która jak wiecie pozwala nam przyspieszyć wyszukiwanie w Google przez pokazywanie wyników już podczas wpisywania. Tutaj również wszystko działa jak należy. Pozostałe, zaktualizowane aplikacje:
  • Galeria - dodano wsparcie dla PTP, czyli dla "Picture Transfer Protocol". Od teraz, gdy podłączymy aparat do tabletu, nowe zdjęcia od razu pojawią się w naszych zdjęciach.
  • Kalendarz - powiększono siatkę, przez co poszczególne dni łatwiej dotknąć. Dla mnie zmiana nie zauważalna.
  • Kontakty - poprawiono wyszukiwanie, które od teraz dostarcza nam większą ilość informacji z zapisanych pól. Aż dziw, że wcześniej takiej funkcji nie posiadaliśmy...
Ogólnie - aktualizację zaliczam na plus. W tym wątku będę również dodawał kolejne znaleziska, które mogą wyjść podczas codziennego użytkowania. Póki co, było dobrze a jest jeszcze lepiej! Minusy:
  • Nadal brak wsparcia dla kart SD
  • Brak języka PL (a wczoraj dostałem z nim update...)
  • Kamera w Talku, podczas wideorozmowy, skupia teraz całą uwagę tylko na nas :-) Widok automatycznie podąża za nami.