MójDroid.pl

BackTrack 5 ARM + GNOME = Linux dla Androida

2011-05-13
|
Damian P.

Całkiem niedawno, bo dwa tygodnie temu, pokazywałem wam ciekawy projekt, który miał być spełnieniem marzeń dla amatorów Linuxa. DebDroid - bo o nim mówię - pozwala nam na uruchomienie prawdziwego Linuxa tuż obok Androida, ale bez zbędnej (wcześniejszej) konwersji. Posiadany system musi mieć tylko wsparcie dla procesorów typu ARM. Oto jedna z takich propozycji  - BackTrack 5, wraz GNOME i wsparciem dla dwóch rdzeni w zaawansowanych urządzeniach! BackTrack 5 to tak naprawdę zmodyfikowane Ubuntu. Które? Nie jestem do końca pewien, bo "About" na ten temat milczy i za nic nie odpowie nam o uruchamianej dystrybucji. Może to tylko moja wina, bo Linuxa miałem krótko, ale nie działa i tyle. Tak czy siak, BT5 po uruchomieniu działa bardzo dobrze - nawet gdy łączymy się tak okrężną drogą jak CHROOT i VNC. Stabilność, szybkość i konfiguracja - wszystkie te cechy zostały są obecne w tym systemie.

Zadziwiający jest fakt,  że wszystko na tym Linuxie działa. Możemy przeglądać strony www w Firefoxie, przechodzić pomiędzy  udostępnionymi zasoby w sieci lokalnej czy uruchamiać terminal umieszczając go wcześniej na pasku. Idąc dalej tym tropem, możemy dodać repozytoria a z nich znowu możemy pobrać kolejne narzędzia do wszystkiego, czego potrzebujemy. Jak z wydajnością? Nie jest źle, ale myślę, że wiele rzeczy da się poprawić. W tym przypadku, prawdopodobnie to nie Linux zamula a samo VNC, które nie nadąża za wyświetlaniem tak dużego obszaru (rozdzielczość ustawiłem na domyślną 1280x800 px).

Dostarczony obraz systemu nie należy do najlżejszych i waży całkiem sporo - 5 GB po rozpakowaniu jest do przełknięcia, ale sam nie wiem co tyle miejsca zajmuje w samym systemie. Oprócz przeglądarki i kilku mniej znaczących programów nie otrzymujemy nic, co by spowodowało takie rozmiary. Samo uruchamianie systemu nie trwa długo. Dwie linijki i system stoi, czekając na połączenie. Niestety, za pierwszym razem musimy wszystko dokładnie ustawić, więc pierwszy raz może trwać nieco dłużej niż zazwyczaj. Podsumowując: DebDroid (więc i BackTrack 5) to całkiem ciekawa inicjatywa. System działa szybko, oferuje nam dokładnie wszystko to co na komputerze a dostępne repozytoria i modyfikacje pozwalają nam na prawdziwą personalizację. Za chwilę spróbuję sprawdzić nieco więcej i... zainstaluję Minecrafta ;-) Poniżej kilka dodatkowych screenshotów w tego Linuxa. Obraz (wraz z instrukcjami) do pobrania tutaj, więcej informacji w tym wątku na XDA.