MójDroid.pl

Android na wycieczkę - aplikacje przydatne na długie podróże

2011-06-13
|
Damian P.

Dla wielu wakacje to czas podróży i przeróżnych wycieczek. Dlatego więc, zanim na nie wyruszymy, warto się odpowiednio przygotować. Oczywiście, mówimy tutaj również o Androidzie, który jak nikt inny nadaje się na długie wędrówki. Jakie aplikacje spełnią swoje zadanie "w terenie"? Oto ich krótki przegląd. Oczywiście niemożliwym jest abym wypisał wszystkie możliwe programy. Jeżeli posiadacie ciekawe propozycje, to podzielcie się nimi z nami w komentarzach ;-)

1. Kompas

Podróżowanie bez kompasu może skończyć się w bardzo niemiły dla nas sposób. Każda dłuższa wycieczka powinna odbywać się z tym wynalazkiem, a ponieważ większość smartfonów z Androidem posiada taki dodatek, to dlaczego nie możemy go wykorzystać? I w tym momencie idealnie sprawdza się aplikacja o nazwie "Compass", która jak pewnie się domyślacie, zastępuje nam ten przyrząd. Po co nam kompas? Np. do podróżowania po lesie, ot co.

2. Mapy i nawigacja offline

Gdy nie posiadamy przewodnika lub lubimy samotne wycieczki, nieodłącznym elementem wyprawy będzie mapa. Ta jednak ma swoje minusy - nie jest zbyt trwała, zajmuje nieco miejsca oraz, co oczywiste, jest bardzo rzadko aktualizowana (chyba że kupimy ją od razu przed wyruszeniem w podróż). Braki papierowego odpowiednika świetnie uzupełnia smartfon z Androidem: aplikacja Locus zda egzamin, gdy będziemy potrzebowali aktualnych map bez połączenia z internetem. Znajdziemy tam zarówno ulice jak i ścieżki, które w przeszłości zostały stworzone przez innych podróżujących. Równie dobrze prezentuje się aplikacja o nazwie BackCountry Navigator, która od początku została stworzona do nawigacji po bezdrożach.

3. Geocaching - zabawa z podróżowaniem

„Geocaching – gra terenowa użytkowników odbiorników GPS, polegająca na poszukiwaniu tzw. skrzynek (ang. geocache) uprzednio ukrytych przez innych uczestników tej samej zabawy. Ukrywane przeważnie w interesujących miejscach skrzynki zawierają dziennik odwiedzin, do którego wpisują się kolejni znalazcy, a także drobne upominki na wymianę” – Oto w dużym skrócie, co to geocaching. Więc nie muszę tłumaczyć czym będzie c:geo? :)

4. Layar i Wikitude

Gdy planujemy wycieczkę po mieście, nie do ocenienia będzie aplikacja o nazwie Layar. Program, wykorzystując wbudowany w smartfon kompas i akcelerometr powala nam na odczytanie historii danego budynku lub poznanie pobliskich. Nie muszę mówić, jak jest to pomocne gdy znajdujemy się w nieznanym środowisku? ;-) Alternatywą dla Layara jest równie dobre WikiTude, które też spełnia swoje zadanie.

5. Inne propozycje

Android Market to również źródło małych aplikacji, które nie nadają się do dłuższego opisania ale warto je posiadać. Polecam również: