MójDroid.pl

Kilka ROMów na jednym urządzeniu? Tak, z BootManager (9zł)

2011-07-30
|
Damian P.

Każdy nieco bardziej obeznany fan androida ma w swoim "dorobku" zmianę przynajmniej jednego ROMu. Nie jest to trudna czynność, ale podczas wybierania i testowania nowego oprogramowania często musimy popadać w skrajności i wybierać jedną modyfikację z kilku pobranych. A wybór często nie jest łatwy, bo na "rynku" istnieć może kilka ciekawych propozycji... A gdyby tak zostawić dwa albo trzy softy? Nad takim rozszerzeniem Androida pracowano od dawna. Kilka razy się udało, ale nadal nie było to "dual boot", na którym oparta jest najnowsza modyfikacja. Poprzednie wersje wykorzystywały recovery i backupy do działania a ta - dwie partycje i pliki .zip z ROMami. Jak to wszystko trzyma się razem? O tym niżej. Jakie możemy mieć z tego plusy? Przede wszystkim dwa ROMy to większe bezpieczeństwo i stabilność - dla nas. Przykładowo, możemy zostawić oryginalny software lub możemy pokusić się o spróbowanie czegoś nowego, bez utraty tego, co mieliśmy przed zmianą - włącznie z gwarancją, która w tym przypadku może być dyskusyjna. Przejdźmy jednak do samej modyfikacji.  

Przed instalacją

BootManager, bo tak nazywa się modyfikacja jak i główna aplikacja, pozwala nam na instalację do trzech różnych softów. Jest w tym jednak jeden mały haczyk - tworzona partycja (mała, ale zawsze) współgra z ROMem, który musi być umieszczony na *zewnętrznej* karcie SD. Niby nic, ale jednak prędkość działania drugiego i trzeciego softu może być zauważalnie niższa niż w przypadku pierwszego odpowiednika. Minusem może być również kompatybilność poszczególnych modyfikacji - nie każdy ROM musi w końcu działać...

Jakie urządzenia są wspierane? Głównie te, które doskonale znamy: Motorola Droid, Droid Incredible, HTC Thunderbolt, HTC Vision, HTC EVO 4G, HTC Inspire 4G, HTC Desire, i oczywiście HTC Desire HD. Sam mod może działać również na innych telefonach, ale nikt tego nie próbował... Przynajmniej do czasu pisania tego postu.  

Flashujemy.... czyli instalujemy

Dobrym pomysłem jest z pewnością tworzenie kopii zapasowych jeszcze przed instalacją drugiego softu. Nie zaszkodzi to nam a jedynie pomoże. Pobieramy sprawcę dzisiejszego wpisu czyli BootManager. Dostępny jest on w Android Market w cenie 9 złotych. Dużo? Raczej nie... Po instalacji pobieramy nasz drugi ROM. Tutaj ważna uwaga - pobrany soft musi być w paczce .zip lub .rar, w innym wypadku aplikacja może nie zadziałać. Gdy pierwszy raz uruchomimy aplikację, powinniśmy zobaczyć okienko z informacją o tworzeniu kopii zapasowej pliku "boot.img". Tą kopię również warto wykonać, w końcu też nam to nie zaszkodzi. Po stworzeniu takiego backupu, możemy wybrać drugi ROM. Jak? Wybierając opcję "Install ROMs" i wskazująć plik z naszym spakowanym oprogramowaniem. Po wybraniu powinniśmy zobaczyć kolejne okienko - tym razem zaznaczamy tam wszystkie opcje, takie jak “Wipe system”, “Wipe data” i “Wipe cache”. Gotowe. Potwierdzamy po czym czekamy... Nowe oprogramowanie wgrywa nam się na ukrytą gdzieś głęboko partycję.  

No dobra, działa... Ale jak teraz mam przełączyć na inny ROM?

Prosta sprawa - wybieramy ponownie BootManager a w nim opcję "Boot Installed ROM". Chwilę później zobaczymy listę dostępnych softów.