MójDroid.pl

Reklamy na pasku powiadomień? Oto sposób aby je usunąć.

2011-08-05
|
Damian P.

Pasek powiadomień jest idealnym miejscem na... powiadomienia. O tym wie każdy, nawet Apple, który raczył skopiować nasz pasek do ostatniej wersji swojego iPhonowego software. Niestety, potencjał tego miejsca dostrzegli również "źli" programiści, którzy z tego paska uczynili stoisko reklamowe - w pogoni za zyskiem oczywiście. Jak pozbyć się tego problemu, nawet raz na zawsze?

Przyczyną takich powiadomienio-reklam jest pewne SDK, które umożliwia właśnie programistom zarabianie na wyświetleniach produktów lub usług na pasku powiadomień. Dla twórcy - super sprawa, dla nas - niekoniecznie...

Gdyby to były reklamy kontekstowe to bym je jeszcze zrozumiał. Ale podpowiedzi z penisami, środkami medycznymi i darmowymi smartfonami raczej mnie nie przekonują, a co więcej - odrzucają, bo przecież to SPAM. A pozbyć się takich reklam ich teoretycznie nie można. Teoretycznie, bo w praktyce twórcy owego SDK (AirPush) dodali również możliwość blokady swoich reklam. Dziwne a jednak prawdziwe.

Aby zablokować takie reklamy wystarczy skorzystać z kilku aplikacji lub strony producenta SDK. O tym nieco niżej.

Blokada z poziomu aplikacji na Androidzie

Sposobów jest kilka więc przedstawię wam dwa (moim zdaniem) najlepsze.

Pierwsza metoda jest nieco drastyczna bo "złą" aplikację usuwamy raz na zawsze. Jak znaleźć która wyrządza nam szkody? Wystarczy uruchomić program "Air Detector" aby się tego dowiedzieć. Niżej znajdziecie link do pobrania aplikacji, która dostępna jest za darmo w Android Market. Sposób prosty i bezbolesny - chyba, że znaleziona aplikacja była dla nas wartościowa... Wtedy lepszym rozwiązaniem będzie użycie drugiej metody.

Drugi sposób jest równie prosty co pierwszy, ale tym razem zamiast usuwać aplikację - zablokujemy same reklamy. Wystarczy nam do tego aplikacja od "AirPush" (tak, od producenta SDK), która również dostępna jest (za darmo) w Android Market. W programie tym znajdziemy listę "skażonych" aplikacji, które aktualnie wykorzystują Airowe SDK. Kolejnych kroków nie muszę opisywać, bo takowa blokada jest bardzo prosta (wystarczy wskazać aplikację by zablokować).

Blokada z poziomu komputera, ale raz na zawsze!

Ciekawe opcje dot. blokady reklam znajdują się również na stronie producenta SDK, tyle że tam z kolei znajdziemy opcję do pernamentnego blokowania niechcianych reklam. Jak ma działać taka funkcja? Bardzo prosto: wpisujemy kod IMEI, który zostaje dodany do ogólnoświatowej bazy a później - AirSDK nie reaguje na naszym urządzeniu na paskowe reklamy. Proste, a jak użyteczne. Nie jestem jednak pewny co będzie w chwili, gdy nie będziemy mieć dostępu do internetu a reklama wcześniej się pobierze...