MójDroid.pl

[PORADNIK] Podłączamy popularne pady do Androida

2011-08-07
|
Damian P.

Wraz z prezentacją 3 wersji Androida, Google zaprezentowało nam możliwość podłączenia dodatkowych akcesoriów czy kontrolerów do naszych urządzeń. Jeżeli mamy właśnie tą wersję systemu, to nie będziemy mieli z tym żadnego problemu. Gorzej jeżeli dysponujemy smarfonem a nadal chcemy używać wiilota czy pada od PS3 i xbox 360.

Sprawa była by prosta gdyby każde urządzenie z Androidem miało tryb host-usb. Jednak tak nie jest i prędko to się nie zmieni. Dlatego programiści z całego świata proponują nam swoje rozwiązania. Niektóre działają dobrze, niektóre gorzej a jeszcze inne - wcale.

Playstation i sixaxis

Uwaga! Twoje urządzenie powinno mieć dostęp do korzenia (tzw "root") ! Dodatkowo pad od Playstation używa jednego z protokołów Bluetooth, który może być nie obecny w twoim Androidzie (w CyanogenMODzie na przykład jest) ! Albo:

 1. Pobierz aplikację Sixaxis Compatibility Checker z Android Market.
  Obecnie jest to darmowa aplikacja i wymaga od nas jedynie pobrania.
 2. Włącz i sprawdź co mówi program.

Jeżeli wszystko jest "OK", możemy przejść do konfiguracji pada:

 1. Pobieramy aplikację Sixaxis Controller z Android Market. Tym razem program kosztuje nas prawie 5 złotych
 2. Pobieramy program Sixaxis paring tool na nasz komputer z Windows. Instalujemy i uruchamiamy aplikację.
 3. Po włączeniu powinniśmy zobaczyć okienko mówiące nam, że aplikacja próbuje znaleźć pada. Do komputera powinniśmy go podłączyć przez Bluetooth (polecane) lub przez kabel mini-usb.
 4. Po podłączeniu w programie powinniśmy zauważyć numerki w formacie "xx:xx:xx:xx:xx:xx". Jest to adres Bluetooth naszego kontrolera od PS3. W aplikacji na Androidzie również powinniśmy zauważyć podobne nazwy, z tą różnicą, że na smartfonie jest to lokalny adres Bluetooth urządzenia.
 5. Liczby podane w aplikacji na Androidzie wpisujemy w aplikacji na komputerze.
 6. Odłączamy pad od komputera po czym wciskamy przycisk "PS" na kontrolerze. 
 7. Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem, to nasz pad powinien być już połączony z Androidem.
 8. Zmieniamy domyślne sterowanie w Androdzie na nasz kontroler od Playstation (tam gdzie zmieniamy klawiaturę).

Wii i wiimote

Uwaga! Występują częste problemy z podłączeniem Wiilota do urządzeń z HTC Sense i TouchWiz! Najlepiej zmień ROM na inny, bez tych "ulepszeń"...

 1. Pobieramy aplikację Wiimote Controller z Android Market. 
 2. Włączamy bluetooh i uruchamiamy aplikację. Od razu dostaniemy powiadomienie, że musimy odblokować WiiControllerIME. Zatwierdzamy to tylko raz, po instalacji aplikacji.
 3. Wciskamy pierwszy przycisk po czym od razu wybieramy "wyszukaj" na padzie od Wii. 
 4. Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem, to w aplikacji na Androidzie powinna pojawić się informacja o połączeniu. Jednocześnie kontrolki na padzie powinny kolejno się zaświecić. 

Możliwe jest również podłączenie kilku padów do jednego urządzenia. Wykonujemy wtedy te same czynności tylko z tą różnicą, że uruchamiamy je w tzw "discovery mode".

Pad od xbox 360

Z padem od "trzystasześćdziesiątki" jest najwięcej problemów. W naszym Androidzie wymagana jest obsługa trybu host-usb, który jak wiecie nie jest zbyt popularny wśród producentów sprzętu... Jednak jeżeli macie taki dodatek, to połączenie powinno działać.

Podłączenie popularnego pada od 360 do Androida nie jest zbyt trudne. Jeżeli posiadamy bezprzewodową wersję tego kontrolera, to jesteśmy zmuszeni do dodatkowego zakupu w postaci "wireless dongle" lub "wireless controller". Później taki dodatek podłączamy do smartfona/tabletu przez odpowiednie wejście.

Takimi rzeczami nie muszą martwić się posiadacze kablowych wersji pada. Szczęściarzom wystarczy jedynie odpowiedni kabel, który połączy oba urządzenia w jedno.