MójDroid.pl

The UnBrickable Mod - alternatywny Bootloader dla układów Hummingbird! Witajcie inne systemy!

2011-09-02
|
Damian P.

Użycie Bootloaderów w Androidzie ogranicza się zazwyczaj do jednej czy dwóch opcji, które niezbędne są do na przykład zrootowania danego urządzenia. Nie jest to reguła, ale tak jest zazwyczaj. Oczywiście, nie jest to pierwotna funkcja tej części systemu, bo przecież jak sama nazwa wskazuje - bootloader służy to uruchamiania systemu, tu: Androida. Więc jeżeli pomyślimy o zmianie takiego "loadera" na inny, to będziemy mieć otwartą drogę do uruchamiania innych systemów. I tak w skrócie można opisać The UnBrickable Mod - nową modyfikację dla Samsungów z układem Hummingbird.

Wiadomość o utworzeniu takiej modyfikacji pojawiła się oczywiście na XDA. Jeden z autorów (w tym jeden Polak) pracował nad portem Bady OS na swojego Captivate. Wszystko szło dobrze, do momentu kiedy niespodziewanie ze swojego Galaxy zrobił cegiełkę... Prace zostały przerwane, bo nie można było ich kontynuować.

I w tym momencie pomocny okazał się Polak, który... Portował Androida na Badę. Kilkanaście linijek kodu pozwoliło mu stworzyć alternatywny Bootloader z opcją uruchamiania innych systemów. Jednym słowem (a raczej zdaniem) - CORTEX-A8 został złamany!

To według mnie rewelacyjna wiadomość. Genialny i9000 Galaxy S może stać się teraz następcą HTC HD2, który jak wiemy jest obecnie liderem w ilości alternatywnych systemów. Ja osobiście chętnie zobaczył bym Windows Phone 7 na SGSsie, ale iOSem też bym nie pogardził... ;-) A port tego systemu jest teraz możliwy bardziej niż kiedykolwiek.

PS. Tak - iOSem. Układ iPhone 4 jest opracowany właśnie na Cortexie-A8 :-)