MójDroid.pl

Smartfon z Androidem jako zewnętrzny odbiornik GPS - na przykładzie iOS

2011-09-23
|
Damian P.

Zaletą Androida z pewnością jest to, że można go dowolnie dostosować do naszych potrzeb. Producenci an przykład często dodają swoje nakładki czy sklepy, a mu użytkownicy od czasu do czasu zmieniamy software, aby poznać nowe możliwości naszego sprzętu. Na tym jednak się nie kończy - Android może posłużyć nam do wielu innych rzeczy, na przykład jako zewnętrzny odbiornik GPS dla innego urządzenia. I to za darmo!

Taki odbiornik to dobry pomysł, gdy chcemy skorzystać z aplikacji wymagającej GPS a nasz sprzęt nie ma go w zestawie. Jest to szczególny ukłon w stronę tabletów, które w wersji WiFi-only nie posiadają tego modułu. Mają za to Bluetooth, więc problem tak naprawdę znika. Jak? 

 

Przygotowanie

Jako przykład posłuży mi iOS, a dokładniej... iPhone (tak, ma GPS ale na nim też to zadziała). Urządzenie od "jabłka" musi być najpierw złamane, a jako dodatkowe opcje musimy zainstalować aplikację BTStack (z Cydii). Sprzęt z Androidem natomiast powinien mieć zainstalowany program GPS Output , ShareGPS lub Bluetooth GPS .

 

Instalacja

Przejdźmy do ustawiania odpowiednich opcji. Na początek iPhone.

  1. Przejdź do ustawień i WYŁĄCZ Bluetooth. BTStack inaczej nie zadziała.
  2. Wracamy nieco wcześniej i szukamy zainstalowanej aplikacji - w niej wybieramy opcję nie inną jak “Btstack”. Jeżeli wszytko idzie zgodnie z planem, to na pasku statusu zauważysz nieco zmienioną ikonkę bluetooth.
  3. Teraz uruchom aplikację GPS, która została automatycznie dodana wraz z instalacją aplikacji z Cydii. Znajdziesz ją na głównym pulpicie. 
  4. Czekaj...

Nic trudnego, jak widać. Kilka kliknięć i gotowe. Czas na Androida:

  1. Przejdź do ustawień i WŁĄCZ bluetooth. Dodatkowo zaznacz tam opcję, która pozwoli na znalezienie urządzenia.
  2. W tym samym czasie zerkaj na urządzenie z iOS. Powinieneś od teraz gdzieś tam znaleźć naszego Androida. Kliknij go i zparuj wpisując wymyślony kod.
  3. iOS powinien reagować wyrzuceniem zerowych danych...
  4. ... ale tak ma być. Na Androidzie uruchamiamy jedną z wcześniej zainstalowanych aplikacji. I czekamy.
  5. Po złapaniu sygnału wszystko powinno działać :-)
Całkiem proste, prawda? Niestety, jest w tym jeden minus. Takie połączenie nie współpracuje ze sobą zbyt dobrze. Niektóre aplikacje mogą nie wykrywać nadajnika, a pełny odpowiednik aplikacji z Cydii kosztuje kilka groszy. Ale zawsze lepsze to, niż kupowanie osobnego odbiornika....