MójDroid.pl

Uwaga na podróbki ! Fałszywy Netflix pojawia się w Markecie i kradnie nasze dane

2011-10-14
|
Damian P.

Otwarty system, gdzie każdy może dodać coś od siebie, wydaje się być najlepszym z rozwiązań jakie istnieje. Możemy przez to zdobyć popularność, nawet gdy nie posiadamy zbyt dużych umiejętności, a otwarta dokumentacja umożliwia nam tylko szybki start. Jednak i to rozwiązanie, jak każde inne, ma swoje minusy - do Androidowego Marketu wlatuje wszystko jak leci, włącznie z syfem (bo jak inaczej to nazwać?), który nam zagraża. Symantec ostrzega przed kolejnym niebezpieczeństwem - podrobionym Netflixem, który kradnie nasze dane... Czy to się kiedyś skończy?

Naprawdę denerwujące są takie akcje. Android, jak wiecie, to dobry system, ale czasami (w sumie to ostatnio zawsze) Google "olewa" całą sprawę. Im Android staje się większy i bardziej nowoczesny, tym gorzej. Pierwsze wersje były lekkie i szybkie, po prostu działały a każda nowość pojawiająca się choćby w Markecie, była rozchwytywana i dobrze komentowana. A dziś? Tylko narzekania na tabletowy odpowiednik i ciągłe procesy o kradzione pomysły. Dodatkowo narzekamy na restrykcje Apple'a, a tym czasem takie akcje zdają się być dobrym pomysłem, bo tam takie zagrożenia się nie pojawiają.

Wracając jednak do niebezpieczeństw - to nie pierwszy taki przypadek w Markecie. W ostatnich miesiącach pojawia się sporo takich podróbek. Pisałem o tym choćby tutaj. Warto również zwrócić uwagę na samo pojawienie się trojana - zła aplikacja pojawiła się w momencie wielkiej prezentacji oryginału, na który jest wielki popyt za wodami. 

Sam Symantec zajmujący się oprogramowaniem antywirusowym odpowiada, że fałszywa aplikacja otrzymała status "małego zagrożenia" i nie należy się nią przejmować. Dziś jednak aplikacji nie ma już w markecie, podobnie jak i serwera, na które wysyłała skradzione dane. 

Podsumowując - czytajcie uważnie, co pobieracie. Android nie jest tak bezpieczny jak nam się wydaje i niebezpieczeństwa w postaci "złych aplikacji" czekają na nasz błąd na każdym kroku.