MójDroid.pl

Android dla dziecka - poradnik jak odpowiednio przystosować "zielony" telefon

2011-12-08
|
Damian P.

Jedną z większych zalet Androida jest jego podatność na modyfikacje. Przez to możemy swojego smartfona (czy tablet) dostosować do własnych wymagań i w kilka chwil, radosny i świecący sprzęt może zmienić się w prawdziwą maszynę do cięższej pracy. Oprócz tego, wkrótce czeka nas prawdziwy zalew urządzeń z systemem od Google. Android jest darmowy, więc każdy producent może go dodawać do swoich urządzeń bez obaw o wysokie opłaty. Zatem, wcześniej czy później, trafi on również do naszego dzieciaka przy pierwszym kontakcie z swoim pierwszym telefonem. Jak odpowiednio go przygotować,  aby nasza pociecha nie doświadczyła złośliwości internetu jak i samego Androida?

Młody użytkownik Androida może nie mieć pojęcia o tym, jak bardzo zaawansowany system ma w swoich rączkach. Sami wiecie, ze ustawienia systemu kryją wiele niespodzianek, które przy nieodpowiedniej konfiguracji płatają figle. Oprócz tego dochodzą czaty, długie rozmowy i wymiana wiadomościami SMS - wszytko to w wysokich dawkach może szkodzić. Telefon również może zostać zgubiony lub ukradziony. Tutaj zabezpieczenie wzorkiem już nie pomoże. Zatem pokażę wam kilka aplikacji, które będą odpowiednio przydatne dla was, czyli rodziców.  

Blokowanie aplikacji - App Lock

Nasza pociecha powinna mieć zablokowany dostęp do niektórych części systemu, jak na przykład do popularnego Marketu. Dlaczego, pewnie sami się domyślacie. Pomoże nam w tym App Lock, który jest bardzo prosty w konfigurację - w programie dodajemy wybrane aplikacje na listę, by później w łatwy sposób nimi zarządzać. Wybieramy opcje, czy programy które dodaliśmy mają one być blokowane czy nie. Gdy włączymy ochronę, przy uruchomieniu zablokowanej aplikacji wyskoczy nam monit o podanie hasła. Proste i skuteczne. Dodatkowo, aplikacja jest w pełni darmowa więc nie ma tutaj kosztów dodatkowych.  

Łagodne kolory - GO Launcher EX z odpowiednim motywem

Dzieci uwielbiają radosne i kolorowe rzeczy. Standardowy Android z pewnością taki nie jest, ale zawsze możemy ustawić alternatywny launcher czy tapetę, która zmieni naszego smartfona w coś naprawdę ładnego i odpowiedniego dla naszego malucha. GO Launcher EX z motywem "Cartoon" pasuje do tego idealnie. Sami zobaczcie dlaczego:

 

Oczywiście możemy zainteresować się również innymi launcherami, które mają wsparcie dla motywów. Go Launcher EX to tylko jeden z wielu przykładów.  

Tworzenie profili czasowych

Dzieciaki nie lubią szybko zasypiać. W nocy, gdy rodzice już śpią, pociechy mogą nadal hałasować lub bawić się telefonem. W szkole, domu i podobnych miejscach również mogą przesadzać z użytkowaniem telefonu. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być ograniczanie czasu, w którym dostępne będą odpowiednie funkcje. I tak na przykład, po godzinie 20 telefon się wyłącza a przy próbie ponownego uruchomienia, ten prosi o hasło. Jak coś takiego wykonać? Aplikacji do tego jest wiele, z Taskerem czy darmowym Setting Profiles Lite na czele. Podobnych pomysłów można mieć wiele.  

Bezpieczne przeglądanie sieci - Safe Browser

Tablety szczególnie podobają się dzieciom, a jak wiecie, urządzenia te służą głównie do przeglądania sieci. Dlatego ważnym elementem w dostosowaniu smartfona jest odpowiednie przygotowanie dostępu do sieci, gdzie nieodpowiednie treści powinny być blokowane. Można tego dokonać ręcznie edytując plik host na Androidzie, lub pobierając odpowiedni program-firewall, który wykona za nas całą morderczą pracę z wpisywaniem kolejnych regułek.