MójDroid.pl

Google zaczyna dbać o spójność Androida - ICS wymaga dostępu do standardowego motywu!

2012-01-04
|
Damian P.

Jedną z najczęściej wymienianych wad w Androidzie jest jego brak spójności. Ze względu na otwartość tego systemu, każdy producent iy operator może dowolnie modyfikować oprogramowanie, pozwalając sobie na wprowadzanie własnych rozwiązań. Jak można się domyślić, taka otwartość będzie sprawiała problemy gdy nie będą obecne odpowiednie zasady. Aktualnie istnieje tak duża różnorodność, że często aplikacja uruchomiona na jednym urządzeniu na innym już nie działa lub dziwnie się zachowuje. Google postanowiło wyjść temu na przeciw wymagając od producentów odpowiednich podstaw - obecnie tylko co do wyglądu. 

To świetny ruch ze strony Google, jednak wielu z was takie zachowanie może źle zinterpretować. Jeżeli myślicie, ze przez te wymagania znikną obecne nakładki to jesteście w dużym błędzie. Nowe zasady dla producentów wymagają umieszczenia standardowych elementów UI Ice Cream Sandwicha w każdym modyfikowanym oprogramowaniu. Zatem programista, który będzie tworzył aplikacje na Androida bazującą na SDK w wersji 4.0 będzie mógł skorzystać z standardowych elementów. Efekt widoczny poniżej:

Jak widać, różnica jest ogromna. Motoblur po lewej stronie dodaje własne elementy do UI aplikacji, przez co nie wygląda ona zbyt dobrze. Podobne zachowują się inne nakładki, z HTC Sense na czele, które posiada najwięcej zmian względem oryginalnego oprogramowania Androida. 

Osobiście mam nadzieję, że Google jeszcze bardziej zainteresuje się fragmentacją systemu i wkroczy głębiej w zmiany w software jak i hardware. Tutaj oprogramowanie iOS czy Windows Phone jest dużo bardziej spójne, ale kto wie czy Google nie wkroczy również w sam sprzęt. Oby.