MójDroid.pl

Python for Android - twórz aplikacje dla Androida w języku Python!

2012-01-09
|
Damian P.

Co jakiś czas w portalach tylko dla programistów pojawiają się projekty, które mają szansę stać się naprawdę interesującymi ze względu na swoje możliwości. Mówię tutaj głownie o witrynach takich jak Google Code i Git-Hub, gdzie każdy z nas może coś dodać od siebie. Zapewne o tych "superowych" projektach nigdy nie słyszeliście, ale pojawiają się one tam bardzo często. Wystarczy podać przykład Arduino, które rozwija się tam zdumiewająco szybko. Ostatnio ukazała się tam kolejna ciekawostka, która zasługuje na kilka minut uwagi - oto projekt, którego celem jest tworzenie aplikacji na Androida w języku [programowania] Python!

Nie jest to pierwsza próba przeniesienia popularnych języków programowania do Androida. Obecnie istnieją projekty, które pozwalają pracować na naszym systemie w językach takich jak Ruby, Perl, Lua czy JavaScript. Nie są to może zbyt popularne dodatki, ale warto wiedzieć, że takie coś istnieje. Dodatkowo takie przeportowane interpretatory posiadają całkiem dobre zaplecze, przez co możemy wykorzystywać większość możliwości Androida. Całkiem nieźle.

Port Pythona pokazuje,  że podobne pomysły nie są martwe. Przy tworzeniu tej niestandardowej aplikacji musimy jedynie pamiętać o kilku dodatkach, które muszą znaleźć się w kodzie aplikacji jeszcze przed jej skompilowaniem. Wszystkie smaczki zostały bardzo dokładnie wyjaśnione na specjalnej stronie projektu, która znajduje się tutaj. Nie będę wam więc cytował całego wpisu, a jedynie zachęcę was do odwiedzenia strony twórcy. 

Jak wcześniej wspominałem, Python w tym projekcie ma dostęp do wielu funkcji Androida. Tworząc programy możemy korzystać z wbudowanych baz danych SQLite, kodeków i bibliotek (od tekstu przez zdjęcia aż do filmów i dźwięku) czy SSL. Nie jest to co prawda to samo co Java, ale są to dodatki idealne na początek.