MójDroid.pl

Ironiczne Google - aplikacje od twórcy Androida nie są zgodne z zasadami tworzenia dobrych aplikacji (Android Design).

2012-01-17
|
Damian P.

Kilka dni temu Google zaprezentowało specjalną witrynę, na której dzieliło się dobrymi radami co do tworzenia aplikacji na Androida. Nie powiem, materiały tam zawarte są naprawdę przydatne i jeżeli programiści będą się do nich stosować, to będziemy świadkami skoku jakości aplikacji. Szkoda tylko, że samo Google do tych zasad się nie stosuje - kilka aplikacji od tego producenta łamie zasady zawarte w poradnikach. Nic wielkiego, ale pokazuje to jaki nieład panuje w naszym świecie. 

Podobny post po raz pierwszy ukazał się na Reddicie - autor nie przyglądał się zbyt dokładnie problemowi, ale wystarczyło to do zauważenia kilku błędów. Całość dotyczy materiałów zawartych na tej stronie, a feralne aplikacje są dodane do najnowszej wersji Androida - Ice Cream Sanchwich.

I tak na przykład aplikacja od wiadomości nie posiada prostego przełączania między wiadomościami. Google Talk ma takie możliwości, ale najprostsza aplikacja od smsów już nie. Nieco bardziej irytujący błąd znajduje się w aplikacji do obsługi Plusa - tam po kliknięciu ikonki na górnym pasku powiadomień (gdy czytamy post i przyjdzie nowa wiadomość) jesteśmy przenoszeni do treści, ale kliknięcie "wróć" zamyka aplikację. Zamiast tego powinien oczywiście pokazać się ekran startowy.

Nie są to karygodne błędy, ale Google samo z siebie powinno dawać przykład z góry. Zapewne wiele programistów tworząc nowe aplikacje będzie stosować się do wymagań, ale chcąc zobaczyć przykład mogą odnieść wrażenie, że twórca Androida napisał te wymagania dla samych siebie. Na szczęście inne produkty Google - jak GMail czy kalendarz - są już zgodne z ostatnimi nowinkami.