MójDroid.pl

Planujesz stworzyć aplikację na Androida? Ten plik PSD Ci w tym pomoże

2012-01-27
|
Damian P.

Tworzenie nowego dzieła z kategorii informatyka zawsze przebiega według "ustalonego" porządku. Najpierw powstaje pomysł, który wydaje nam się genialny, nieco później pojawiają się pierwsze problemy logiczne a gdy już wszystko dopniemy do końca, to szybko przechodzimy do ostatnich faz - samego programowania. Ja osobiście nigdy bezpośrednio nie "skaczę" do pisania, tylko długo przed otwarciem nowego projektu w IDE tworzę ogólny zarys pomysłu. Zazwyczaj działo się to w Photoshopie (wiadomo - layout strony etc), ale jako że Android nie posiada zbyt wielu plików do tego programu, to zawsze był problem z "przelaniem" pomysłu. Lecz ostatnio się to zmieniło, czego efektem są naprawdę dobre podstawy do rozpoczęcia prac nad nową aplikacją.

Oczywiście istnieją projekty, które mają pomóc w tworzeniu nowej aplikacji - na przykład Android Asset Studio pomaga nam dobrać ikony do poszczególnych elementów w programie. Jest to przydatne, ale takie dodatki w żaden sposób nie dorównują odpowiednikowi od Adobe. Zawsze w webowych pomysłach brakuje odpowiedniej kontroli, która obecna znowu jest w Photoshopie.

Rzeczy, o których tu mówię, dotyczą tworzenia wyglądu aplikacji. To od tego początkowego elementu zależy przecież przyszłość aplikacji - w zależności od rozłożenia odpowiednich części aplikacja będzie funkcjonalna jak i użyteczna. Źle zaprojektowany pomysł po prostu upada, przez co nasz projekt nie rozwija się więcej. Identycznie jest z stronami www - te brzydkie i niedopracowane omijamy z daleka, te dobre zapisujemy do zakładek.

Plik .PSD (czyli dla Photoshopa) dostępny w tym miejscu z pewnością pomoże niejednemu z was. W tym 10 MB pliku znajdziecie wszystkie elementy interfejsu z najnowszej wersji Androida. Dodatkowo twórca przygotował dwie wersje kolorystyczne, bo jak wiecie nowy motyw w Ice Cream Sandwichu (HOLO Theme) może występować zarówno występować w wersji jasnej jak i ciemnej.

Tak więc dodatek polecam - bo przecież wygląd jest jedną z ważniejszych części w tworzeniu aplikacji.