MójDroid.pl

Windows XP na twoim smartfonie? Dlaczego nie, z aplikacją od XDA-Developers

2012-01-31
|
Damian P.

Ostatnio w świecie smartfonów można zauważyć dosyć ciekawy trend - z każdym dniem, a raczej kolejną prezentacją, nasze telefony komórkowe coraz bardziej przypominają przenośny komputer jaki znamy z domowych zestawów. Co więcej, z każdym dniem ten postęp przyspiesza przez co wkrótce możemy być świadkiem wydarzenia, gdy normalny telefon będzie dorównywał mocą obliczeniową niezłemu komputerowi. Ostatnim krokiem w całym tym wyścigu będzie przeniesienie najpopularniejszego pełnego systemu na mobilną architekturę ARM. Ale zaraz... Windowsa 95 i 98 już uruchomimy, to dlaczego mamy mieć problem z XP czy dowolną dystrybucją Linuxa?!

Najwidoczniej to pytanie dręczyło jednego z użytkowników XDA, który podjął się stworzenia aplikacji, która pozwala nam na uruchomienie wielu "stacjonarnych" systemów operacyjnych na smartfonie - w tym i wspomnianego wyżej Windowsa XP.

Wątek z programem na XDA nie zawiera wielu podstron, ale nie ma co się temu dziwić - autor dodał swój post nieco ponad tydzień temu. Z pewnością jednak będzie to całkiem popularny temat, bo aplikacja licząca 9 dni była już wspominana m.in. na engadgecie.
Jeżeli chcemy uruchomić jeden z wspieranych systemów, to najpierw musimy spełnić kilka warunków - pierwszy jest taki, że musimy posiadać HTC EVO 3D. Przynajmniej w teorii, bo według testujących już użytkowników aplikacja działa równie dobrze na innych smartfonach. A przynajmniej tych od HTC.
Kolejnym wymogiem jest posiadanie odpowiedniego obrazu systemu. I z tym punktem jest największy problem, bo każdy z testujących posiada różny plik z oprogramowaniem. Efekt - zamieszanie, bo jednym działa a drugim nie. Co prawda pierwszy post informuje nas o przykładowych obrazach, ale wśród nich nie znajdziemy najbardziej pożądanego systemu z wymienionych - Windowsa XP.
Ostatni podpunkt informuje nas o przyciskach sprzętowych, które wymagane są do obsługi tego "emulatora". Z tym większość z nas nie powinna mieć problemu, bo Android w standardzie wymuszał 3 lub 4 przyciski na obudowie.

Podsumowując - program podobno działa, ale bardzo dużo zależy od pobranego obrazu systemu. To on jest tutaj najważniejszym elementem, bo odpowiednio przygotowany plik pozwoli nam bezproblemowo uruchomić pełny system operacyjny. Sama aplikacja jest oczywiście ciekawostką, ale świetnie pokazuje ona nam postęp w dziedzinie smartfonów, który przyspiesza coraz bardziej. Kto wie, może za rok będę w podobny sposób pisać o WIN 7 lub o jego następcy?

PS. Uruchamianie XP na Androidzie było możliwe wcześniej, ta aplikacja po prostu ułatwia to jeszcze bardziej.