MójDroid.pl

OneNote - Microsoftowy notatnik od dziś również dostępny na Androida

2012-02-08
|
Damian P.

Pakiet Office to z pewnością jedna z rzeczy, która udała się Microsoftowi. Ten zestaw narzędzi zna każdy z nas i przy tworzeniu dokumentów trudno znaleźć coś równie dobrego. Na Androida powstało już co prawda wiele narzędzi, które pozwalają nam korzystać z zalet tych popularniejszych programów z pakietu, ale żadna z aplikacji nie posiada oficjalnego wsparcia od twórcy, czyli Microsoftu. Z dziś wydanym OneNote Mobile jest inaczej - jest to pierwszy (użyteczny) program na Androida, który został wydany przez twórcę Windowsa.

Microsoft już wcześniej publikował swoje aplikacje w Markecie, ale dotychczas były to po prostu śmieci - nie widzę sensu pobierania Binga w języku Chińskim czy korzystania z mocno okrojonej wersji MSN, również w Azjatyckiej wersji. W końcu pośród tego (co tu dużo mówić) badziewia pojawiło się coś wartego uwagi - OneNote Mobile właśnie. 

Aplikacja prezentuje się świetnie - co więcej, nawet lepiej od niektórych dodatków od Google. Wygląd garściami czerpie z standardowego UI systemu, więc zauważymy tutaj tak charakterystyczne elementy jak górny pasek z nawigacją i ikonami czy listę, która była proponowana przez twórcę Androida na swoich stronach dla programistów. Brak tutaj elementów z Windows Phone 7, przez co pod względem wyglądu, aplikacja ta to najwyższa możliwa półka. 

Z funkcjonalnością nie jest gorzej - blog zajmujący się rozwojem tego programu dokładnie objaśnił, co OneNote dla Androida oferuje. I tak na przykład mamy tutaj szybkie tworzenie notatek (również ze zdjęciami), wsparcie dla przeróżnych list i oznaczeń jak i możliwość dodawania niestandardowych elementów - od checkboxów po wysokiej jakości zdjęcia. 
Kolejną zaletą aplikacji jest możliwość połączenia z kontem SkyDrive. Oznacza to, że otrzymujemy możliwość synchronizacji dokumentów "w chmurze". Nie musimy przejmować się przenoszeniem plików, wystarczy zalogować się do konta a powstałe dokumenty automatycznie zostaną dodane.

Twórcy proponują również skorzystanie z rozszerzonych możliwości aplikacji. Podobnie jak na PC tak i tutaj możemy zamówić konto premium, które oferuje na przykład większą pojemność Sam program jest darmowy, ale dodatek kosztuje już 5 dolarów. Warto? Z pewnością.