MójDroid.pl

Lookout Ad Network Detector - "zabójca" mobilnych reklam

2012-03-04
|
Damian P.

Aplikacje w Androidowym Markecie dzielą się na dwie kategorie - płatne oraz darmowe. W zależności od tego jaką wersję wybierzemy, dostrzeżemy wady i zalety aplikacji. Przy płatnych odpowiednikach minusem jest zazwyczaj cena, z darmowymi jest już gorzej, bo autor nie zarabia na swojej pracy. I wtedy pojawiają się reklamy. Często nie takie zwykłe, a nachalne, które denerwują nas - użytkowników na każdym kroku. Na dodatek niektórych ofert nie da się usunąć, a aplikację-matkę trudno zlokalizować. W takim przypadku bezcenną pomocą staje się nowy produkt od Lookout, który potrafi wykryć nawet 36 sieci reklamowych (łącznie z aplikacjami, które je posiadają).

Sam nie miałem pojęcia, że na rynku smartfonów istnieje aż tyle sieci reklamowych, które są tak chętne do oferowania zysków z swoich reklam. Dla programisty, który tworzy darmowe aplikacje, jest to z pewnością ciekawa oferta. Oczywiście każda z metod reklamy ma swój regulamin i zachowuje się inaczej, dlatego nie powinniśmy wszystkich tych firm "wrzucać do jednej kategorii" i określać mianem złej, żerującej na naszych danych. Przykładowo AdMob jest częścią Google, więc o wycieki danych nie powinniśmy się martwić.

Niemniej, ostateczny raport aplikacji nie wygląda zbyt dobrze. Przy uruchomieniu programu, Lookout Ad Network Detector przeszukuje każą z zainstalowanych aplikacji pod względem obecności reklam. Wynik prezentuje w postaci kategorii, takich jak na przykład "wyświetlanie reklam na pasku powiadomień" czy "zbierania informacji o lokalizacji". Dopiero po wybraniu jednej z opcji zauważamy winną sieć i aplikację.
Ostatecznie sami możemy zdecydować co chcemy zrobić z przyłapanym programem - obok ikonki i nazwy zauważymy przycisk, który prowadzi nas prosto do usunięcia aplikacji. Nieco niżej zauważymy jeszcze trochę informacji o reklamach, co może nam pomóc w ostatecznym wyborze "czy usunąć aplikację".

Tak więc Lookout Ad Network Detector to naprawdę przydatna aplikacja. Co prawda nie pomoże nam zablokować reklam raz na zawsze, ale za to wskaże nam miejsce, gdzie należy szukać nachalnych i chytrych programistów. Ja osobiście Lookout Ad Network Detectora zostawię zainstalowanego na urządzeniu, bo w przyszłości z pewnością z niego skorzystam. Obawiam się, że nie raz...