MójDroid.pl

[6zł] OverSkreen floating browser - kolejny pomysł na okienka w Androidzie

2012-03-05
|
Damian P.

Pamiętacie mój post o ciekawym rozwiązaniu od Onskreen, które umożliwiało nam uruchomienie aplikacji w Androidzie w okienkach znanych nam z komputerów PC? Pomysł ogólnie został bardzo dobrze przyjęty, szczególnie przez użytkowników tabletów, którzy w końcu mogli wykorzystać cały potencjał drzemiący w tych wielkich urządzeniach. Niestety, wszystko to dobrze wygląda jedynie na promocyjnych filmikach, bo w rzeczywistości wprowadzenie takiej funkcjonalności nie należy do najłatwiejszych. Dlatego moim zdaniem projekt umrze wcześniej czy później, a na jego miejscu pojawią się produkty takie jak nowa przeglądarka od OverSkreen (nie mylić z Onskreen), która posiada podstawową zaletę wcześniej opisywanego produktu - okienka! I co ważniejsze, taki dodatek może wypróbować każdy z was, kto posiada 6 złotych na swoim koncie!

OverSkreen, w porównaniu do frameworku od Onskreen, jest normalną aplikacją. Oznacza to, że to rozwiązanie możemy zainstalować na każdym urządzeniu, które jest wspierane przez program. Jeżeli nie znacie historii pierwowzoru, to przypomnę wam, że Onskreen do działania wymaga sporej ingerencji w oprogramowanie urządzenia. W inny sposób oprogramowanie to po prostu nie będzie działać. Jednak taka ingerencja ma też swoje zalety - w dogranych okienkach możemy uruchomić każdy program i będziemy mieć pewność, że on zadziała.

Z OverSkreen jest inaczej - to osobna aplikacja o okrojonej funkcjonalności. Jeżeli na co dzień używacie przeglądarek takich jak na przykład Opera czy Dolphin, wady OverSkreen zauważycie bardzo szybko. Ten program poza reklamowanymi wszędzie okienkami nie zawiera niczego ciekawego, więc jest mocno spóźniony z rozwijanymi od lat rozwiązaniami. Oczywiście, dla jednych ramki mogą być lepszym dodatkiem niż gadżety od Chrome czy Firefoxa, dla mnie jednak to zdecydowanie za mało. Kto by chciał tracić synchronizację czy wydajność dla bajeru, z którego pożytek będziemy mieć tylko przez chwilę.

Aby nie spisywać aplikacji na straty muszę dodać, że OverSkreen posiada pełne wsparcie zarówno dla tabletów jak i smartfonów. Obie wersje aplikacji w pełni korzystają z dobrodziejstw sprzętu, więc mamy również dodaną akcelerację, co z pewnością będzie bardzo przydatne przy uruchamianiu dodatków wykonanych w technologii Flash. Twórcy jednak ostrzegają, że technologia ta może powodować błędy przy przenoszeniu okien.

Podsumowując - jeżeli jesteście ciekawi jak wyglądają okienka na Androidzie, to rozwiązanie od OverSkreen w pełni was zadowoli. Nie jestem jednak pewien, czy jest to program warty 6 złotych...