MójDroid.pl

Sony pokazuje jak powinny wyglądać aktualizacje systemu - ICS dostępny dla wszystkich, ale z ograniczeniami

2012-04-02
|
Damian P.

Nie ma co ukrywać - większość producentów specjalnie odkłada aktualizację swoich smartfonów, aby zarobić nieco więcej na nadchodzących modelach. To normalne, bo kto normalny kupi dużo droższą "zabawkę", skoro nieco starszy (a jednocześnie dużo tańsza) model ma te same możliwości. I wydaje się, że nie ma optymalnego wyjścia z tej sytuacji - przynajmniej teoretycznie, bo w praktyce da się pogodzić obie sprawy. I Sony jest tego najlepszym przykładem.

Sony powiedziało wprost: Ice Cream Sandwich do poprawnej pracy wymaga wydajnych podzespołów, które mogą być nieobecne w starszych modelach. Dlatego też, aby zachować płynność tej edycji systemu, Sony specjalnie ogranicza dodatki dostępne w Androidzie 4.o.

Oficjalny post na blogu producenta wszystko wyjaśnia. We wpisie pokazano zalety i wady Gingerbreada w stosunku do Ice Cream Sandwicha, a na końcu wszystko podsumowano, ukazując jednocześnie stanowisko producenta. Niektóre dodatki, które Sony musi dodać do aktualizacji, w połączeniu z systemem zużywają zbyt wiele pamięci RAM i procesora. Przykład? Podstawowe aplikacje jak przeglądarka, zakładka kontakty czy aparat. Dlatego też, jeżeli zaktualizujemy swoje smartfony z linii XPERIA, będziemy mogli wybrać które dodatki chcemy wyłączyć aby zaoszczędzić na przykład nieco baterii. Wśród "Asystenta Wydajności" (bo tak nazywa się dodawana aplikacja)  znajdziemy opcje dotyczące m.in. odtwarzania wideo w wysokiej jakości czy wsparcia sprzętowego dla niektórych części systemu. Dodatkowo, producent zamierza zostawić włączoną opcję do usunięcia swojej nakładki, wraz z gadżetami (więcej o tym tutaj).

W skrócie - aktualizację dostanie każdy, ale nie będzie to system taki jaki znamy chociażby z Galaxy Nexusa. I jest to rozsądne wyjście, bo nowy smartfon jakim jest Nexus, jest sporo wydajniejszy od modeli, które zostały zaprezentowane ponad rok temu.
Tymczasem HTC sprzedaje One X a Samsung czeka na prezentację Galaxy S III...