MójDroid.pl

Galaxy S III i TouchWiz 5 - spis nowych dodatków, łącznie z opisem poszczególnych funkcji

2012-05-04
|
Damian P.

Wczorajsza prezentacja Samsunga była szczególna pod kilkoma względami - w końcu zaprezentowano smartfona, który będzie jednym z najlepszych telefonów tego roku, więc twórca musiał pokazać klasę. Jednak oprócz samego Galaxy S III, Koreański producent wszelkiej maści elektroniki zrobił coś wręcz niesamowitego - prawdopodobnie pobił rekord zaprezentowanych nowych dodatków. Jeżeli wczoraj nie nadążaliście za przedstawianymi nowościami, to w tym wpisie macie okazję nadrobić zaległości i przeczytać co dokładnie nowy Samsung oferuje.

Większość dodatków i funkcji została stworzona tak, aby była kompatybilna z innymi urządzeniami Samsunga. Tyczy się to zarówno telewizorów jak i nieco wcześniej zaprezentowanych smartfonów, które wcześniej czy później mają dostać aktualizację do nowej wersji systemu, łącznie z nową nakładką TouchWiz. Więc co nowego dostaniemy łącznie z Galaxy S III?

 

Smart Stay


Pierwszą nową funkcją, jaką zaprezentowano na Samsung Unpacked 2012, jest Smart Stay. Ta część TouchWiza reaguje na ruch naszych oczu, a dokładniej analizuje to, czy aktualnie patrzymy na wyświetlacz telefonu. Jeżeli tak się nie dzieje, czyli rozglądamy się do okoła lub zasypiamy, oprogramowanie Galaxy S III wyłącza wyświetlacz aby zachować energię. Gdy patrzymy ponownie, włącza go. Funkcja bardzo przydatna podczas czytania e-książki lub oglądania filmu, gdzie nigdy więcej nie będziemy musieli dotykać ekranu aby pozostawić telefon "żywym". Osobiście mam wątpliwości do wydajności tego elementu, bo taki dodatek z pewnością musi cały czas działać, a więc i zjadać baterię. Najlepiej było by, gdyby ta funckja była włączana jedynie w określonych sytuacjach, wybranych przez użytkownika.
Przy okazji ciekawe, czy ta funkcja rozpoznaje nas czy też wszystkich do okoła...

 

S Voice


Nic innego jak Androidowa (dokładniej to Samsungowa) wersja SIRI z iOSa. S Voice w modelach Galaxy pojawił się już wcześniej, ale dopiero nadchodząca wersja jest tak dopracowana jak oryginał od Apple. Aplikacja potrafi podać nam pogodę, zrobić zdjęcie czy stworzyć wiadomość - wystarczy jedynie powiedzieć coś do telefonu, a on wykona zadanie za nas. Ciekawym dodatkiem do S Voice jest opcja wybudzenia telefonu - mówiąc "Hey Galaxy" lub "Wake Up" telefon włączy wyświetlacz i uruchomi asystenta, od razu rozpoznając co chcemy. Ciekawe... I równie prądożerne co poprzednia funkcja. Program na obecną chwilę posiada wsparcie dla 7 języków, w tym brak Polskiego...

 

Direct Call


Ciekawy dodatek do aplikacji wiadomości jak i kontaktów - jeżeli widzimy profil jakiejś osoby, to zamiast wybierać z menu opcję zadzwoń, wystarczy że przyłożymy telefon do ucha aby rozpocząć połączenie. Proste i użyteczne.

 

Smart Alert/Alarm

Rozbudowany budzik połączony z blokadą ekranu i funkcją S Voice. Jeżeli śpimy, a ktoś do nas zadzwoni lub przyśle ważnego maila, to telefon nas (opcjonalnie) wybudzi i poda ważne informacje od razu na blokadzie ekranu. Wtedy wystarczy, że przeczytamy wszystko i wiemy co się dzieje.

 

Social Tag

Funkcja, co tu dużo mówić, śledząca bliskie nam osoby. Ale nie tak dosłownie - Social Tag zbiera informacje o kontaktach i grupuje niektóre media tak, aby były one przypisane i grupowane do właściwych osób. Przykładem może być aplikacja galerii, która od teraz może również sortować zdjęcia osobami lub grupami. Dodatkowo, od razu po stworzeniu zdjęcia program rozpoznaje twarze i dodaje znaczniki, umożliwiając na przykład umieszczenie linku do fotografii na ścianie na Facebooku. Nic ciekawego, moim zdaniem.

 

S Beam


Nieco zmodyfikowana wersja usługi Beam, która jest obecna w standardzie w Androidzie Ice Cream Sandwich. Samsungowa wersja, oprócz udostępniania prostych mediów, pozwala na bardzo szybkie przesłanie zdjęć czy filmów w jakości HD do innego telefonu dzięki funkcji WiFi Direct. Wystarczy więc dotknąć dwa telefony pleckami, aby uruchomić specjalną funkcję WiFi i udostępnić grę, film czy... cokolwiek innego (bo przesłać da się praktycznie wszystko). To mi się podoba, naprawdę. Czemu Google nie dodało tego w standardzie?

 

AllShare Cast (AllShare Eco System)


To nie jedna funkcja, a kilka dodatków (wraz z akcesorium Cast Dongle, które jest wymagane jeżeli telewizor nie posiada DLNA/WiFi) w jednej aplikacji. Podobnie jak wcześniej, tak i teraz AllShare pozwala nam udostępnić materiał z naszego telefonu na telewizor czy komputer przez sieć bezprzewodową, z tą różnicą, że nowa wersja posiada dodatkowo wsparcie m.in. dla WiFi Direct. Oznacza to, że od dziś możemy całkowicie zapomnieć o kablu HDMI - AllShare w połączeniu z Directem jest tak szybkie, że pozwala bez przerw i opóźnień przesyłać obraz ze smartfona na telewizor/monitor. Dokładnie tak jak działa HDMI... Ale bez kabla.

 

Buddy Photo Share


Jedno z rozszerzeń w Social Tag - dokładnie to odpowiadające za rozpoznanie twarzy i rozesłanie zdjęcia do znajomych od razu po stworzeniu/rozpoznaniu fotografii.

 

AllShare Play


Prawdopodobnie jeden z nowych dodatków do Kiesa na komputerze PC. Play umożliwia nam zdalne odtworzenie filmu (czy oglądanie zdjęć i dokumentów), prosto z naszego domowego sprzętu, nawet jeżeli nie znajdujemy się w zasięgu jednej sieci WiFi. Oczywiście przesyłany film czy zdjęcie możemy od razu wyświetlić na telewizorze czy monitorze naszego znajomego, bez użycia kabli i wcześniejszego pobrania danych. Super!

 

Group Cast

Pierwszy dodatek, którego nie rozumiem. Group Cast, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia nam i naszym znajomym/współpracownikom pracę na jednym pliku w tym samym czasie. Gdzie to jest używane, tego nie wiem. Prawdopodobnie jest to dodatek do wbudowanego w Samsungi pakietu Office.
Dodatkowo, Samsung udostępnia SDK dla tego elementu, więc w przyszłości z pewnością zobaczymy więcej aplikacji z taką funkcją.

 

Pop up play


Całkowicie nieprzydatny gadżet w TouchWizie. Pozwala on nam oglądać filmy w czasie, gdy wykonujemy inne czynności. Jaki jest tego sens? Nie mam pojęcia. Osobiście żałuję, że Samsung nie dodał swoich widgetów z tabletów w tej części systemu. Wyskakujący notatnik czy kalendarz wydaje się ciekawszy niż jakieś małe wideo... Plusem przynajmniej jest świetna wydajność tego dodatku.

 

Best Photo

Jeden z dodatków w Samsungowej aplikacji aparatu. Jak wiecie, podobnie jak Galaxy Nexus, S III umożliwia tworzenie wielu zdjęć w bardzo krótkim odstępie czasu. Best Photo wybiera za nas najlepsze zdjęcie ze stosu kilku stworzonych (maksymalnie 8), analizując ostrość czy tło stworzonych fotografii. Raczej na pokaz, myślę, że przy tworzeniu wielu zdjęć na raz mamy czas na przejrzenie każdego z nich.

 

Music Hub

Aplikacja-market z muzyką, obecna już wcześniej na Samsungowych telefonach. Nic nowego i rewelacyjnego, ot pozwala zakupić nam piosenki i od razu przesłać je na telefon. Oprócz tego, może przeskanować naszą galerię i zaproponować wykupienie pełnych wersji utworów. No ładnie... Szpieg.

 

Gamers Hub

Najciekawsza z nowych aplikacji, bezpośrednia odpowiedź na market Tegry i Qualcomma - Gamers Hub to nic innego jak miejsce, w którym mają być promowane wszystkie usługi związane z grami na układy Exynos. Możemy spodziewać się specjalnych tytułów (podobnie jak w konkurencji) i wielu darmowych gier, specjalnie dla wybranych modeli. Super!!
Pierwszą aplikacją w tym markecie jest Flipboard dla Androida.

 

Mirror Link

Hm... Nie wiem czy nazwać to funkcją, akcesorium czy.. czymś innym. W każdym razie, Mirror Link odpowiada za przekształcenie telefonu w pulpit nawigacyjny w samochodzie. Dzięki wykorzystaniu Bluetooth i (prawdopodobnie) HDMI możemy rozszerzyć standardowe funkcje samochodu, zmieniając na przykład zawartość jego wyświetlacza na specjalną aplikację. Wygląda ciekawie, tym bardziej, że Android posiada w Markecie naprawdę sporo programów specjalnie dla pojazdów. Więc telefon może leżeć z torebce, a my i tak będziemy z niego korzystać, patrząc na wbudowany w kokpit samochodu mały wyświetlacz.

 

S Health Care Hub Apps

Usługi i dodatki do telefonu, które mają za zadanie śledzić aktywność naszego organizmu. Aplikacje wraz z akcesoriami zapisują typowe dane, takie jak tętno czy ilość przebytych kroków i analizują je, podpowiadając co jest dla nas dobre. Pojawiła się nawet opcja dla analizy krwi, ale nie chcę wiedzieć jak dokładnie to działa. Niestety, podobnie jak inne Huby tak i ten będzie aktywny w kilku wybranych krajach, pewnie bez naszego.

 

Uff... Całkiem sporo tego, prawda?