MójDroid.pl

Samsung prezentuje TecTiles - własne tagi dla NFC

2012-06-13
|
Damian P.

Czip NFC jest obecny w smartfonach z Androidem od dłuższego czasu, nadal jednak nie zdobył on takiej popularności jakiej się spodziewano. Nie oznacza to jednak, że prace nad stworzeniem czegoś ciekawego związanego z tym modułem stoją w miejscu. Praktycznie od razu gdy ten dodatek pojawił się telefonach z serii Nexus, różne grupy tworzą swoje aplikacje jak i akcesoria z wykorzystaniem stykowej magii. Obecnie prawdopodobnie najlepszy pomysł jaki powstał z NFC to tak zwane tagi - proste naklejki, które po dotknięciu zmieniają ustawienia w naszym telefonie lub wykonują na nim akcje, które my wcześniej "zaprogramujemy". Dokładnie coś takiego, co było dostępne już od ponad dwóch lat, dziś Samsung zaprezentował światu. Oto TecTiles! Oczywiście Samsung nie jest pierwszym dużym graczem, który oferuje takie akcesorium. Sony przy prezentacji Xperii S pokazał dokładnie taki sam dodatek, z wręcz identycznym wykorzystaniem i ustawianiem. Co więcej - jak wcześniej pisałem - takie tagi obecne są na eBAYu (oraz allegro) od przynajmniej dwóch lat. Czym więc różnią się wszystkie te technologie od siebie? Niczym, poza ceną i wyglądem...

Samsung oferuje nam pięć takich stykowych tagów za 15 dolarów. Czy to sporo? Można tak powiedzieć - jeżeli wygląd jest nam obojętny, to jest to całkiem wysoka kwota. Należy jednak wziąć pod uwagę dostępność tych elementów - wkrótce TecTiles trafią do Polski, więc cena pewnie minimalnie nam spadnie, bo będziemy mogli odliczyć koszta wysyłki.

Do pełnego działania tagów potrzebne są nam trzy elementy: zakupione znaczniki, telefon z NFC oraz aplikacja na telefon. Ta ostatnia dostępna jest w Markecie za darmo i pozwala nam, jak u konkurencji, zaprogramować dowolne zadania do wykonania. Może być ich kilka, albo tylko jedno. Zależy jak wybierzemy. Sposobów wykorzystania może być wiele, bo tagi NFC wraz z programem mają dostęp do każdej funkcji w systemie - od bluetooth, przez WiFi, a na uruchamianiu własnych programów kończąc. Podobnie jest z naklejkami - są one tak niewielkie, że da się je przykleić w każdym miejscu. Podsumowując - TecTiles jest fajnym dodatkiem do telefonu, ale wrażenia na nas nie robi, bo takie rzeczy były dostępne duużo wcześniej. Ale kto wie, może akurat Samsung spopularyzuje ten dodatek... Chciałbym.