MójDroid.pl

Tworzymy czytnik kanałów RSS - dodatek do poradnika programowania na Androida

2012-10-02
|
Damian P.

 

W komentarzach do tworzonego poradnika dla aplikacji na androida, kilka osób rzuciło pomysłem, abym przeszedł do tworzenia jakiegokolwiek programu od zera. Wybieranie poszczególnych zagadnień i przedstawianie ich jeden po drugim prezentowało się mało przyjemnie, bo wiele osób nadal nie wiedziało jak to wszystko połączyć. Dlatego też zacznę taką mini-serię pomocniczą do głównego tematu, abyście mieli podgląd jak cała ta otoczka prezentuje się już w pracy. Oczywiście nie oznacza to, że poprzednia seria stanie w miejscu - będzie wręcz odwrotnie, bo tworzenie czytnika RSS (taki temat wybraliście) będzie opierało się na elementach prezentowanych wcześniej, nigdy do przodu. Jedno będzie opierać się na drugim.

1. Część pierwsza, czyli teoria! Tak jakby...

Zanim jednak będziemy pisać naszą aplikację do pobierania i obrabiania kanałów RSS, czeka nas trochę pracy w Photoshopie i pochodnych. Nie warto od razu przechodzić do tworzenia programu, lepiej stworzyć całość (lub część, też powinna wystarczyć) w wybranym programie graficznym i pomyśleć, co chcemy dodać, jak to będzie wyglądać i tak dalej... Oprócz tego możemy światu zaprezentować nasz pomysł, może akurat ktoś o coś poprosi, coś zaproponuje a pomysł będzie ciekawy... W każdym razie, na papierze czy komputerze, szkic jest ważny w procesie tworzenia aplikacji. Przecież strony www czy reklamy nie tworzy się w biegu, od tego są graficy. Przy okazji będziemy mieć podgląd na to, co mamy zrobić (to czego nie będzie od razu zauważymy).

Ja używam Photoshopa i to w nim stworzyłem wygląd prostej aplikacji. Podkreślam - prostej, łatwej, krótkiej. Tutorial ma pokazać jak stworzyć coś z niczego, nie jak pobrać źródło i go użyć. Zresztą, ja sam nie mam zamiaru dawać wam wszystkiego na tacy (co niektóre osoby na Facebooku chyba chciały, a wręcz wymagały). Trzeba włożyć coś od siebie, poszukać, zrozumieć. W końcu nie czytacie tego tekstu z samej nudy, a raczej po to aby czegokolwiek się nauczyć.

Przechodząc jednak do sedna. Moja aplikacja jako szkic prezentuje się tak:

Od razu można zauważyć, że jest zgodna z wytycznymi tworzenia aplikacji na Androida. Obecny jest styl holo, widzimy typowe systemowe elementy oraz całość prezentuje się prosto i schludnie. Nie jest to może szczyt graficznych cudów, ale nie prezentuje się to źle. 

Szkic, a później gotowa aplikacja, składa się z kilku części:

Czym jest Action Bar raczej mówić nie muszę. Na nim będziemy widzieć ikonę aplikacji (łącznie z tytułem z naszej wybranej czcionki), opcję dodania nowego adresu URL oraz zakładkę z ustawieniami. Nieco niżej, po pod nim, znajduje się pasek z EditTextem, który będzie odpowiadał za filtrowanie adresów i tagów. Ikonka z serduszkiem po prawej to sekcja z ulubionymi wpisami, które również będziemy mogli oznaczyć jako tryb offline (chociaż tutaj ikona może mylić, ale zawsze możemy ją zmienić). Pod tymi dwoma głównymi elementami widzimy trzeci, najważniejszy - listę z pobranymi wiadomościami. 

Każda wiadomość składa się z takich elementów:

Tytuł i źródło to proste TextView ze stylem, te elementy znajdują się po lewej stronie. Po przeciwnej widzimy tylko jeden element - obrazek tworzony za pomocą ImageView. Pamiętamy tutaj o wytycznych holo, które proponują, aby treść z obrazami była odpowiednio rozłożona, a jednocześnie czytelna. Nie należy dodawać tutaj zbyt wielu elementów, te będą widoczne w kolejnym oknie (Activity).

Po wybraniu elementu z naszej customowej-listy otworzy się nowe okno, w którym będziemy mogli przeczytać treść wpisu. Tutaj oprócz standardowych elementów możemy również pokusić się o dodanie innych tagów z kanałów RSS, jak czas publikacji czy autor. Ale to już według własnego uznania. Wygląd prawdziwej części czytnika będzie prezentował się mniej więcej tak:

Okna ustawień i dodawania nie będą skomplikowane, raczej postaramy się o to, aby były to standardowe rzeczy oferowane w Androidzie. Ale o tym jeszcze nie teraz, bo w głównej części poradnika muszę jeszcze nadrobić kilka rzeczy z tego tematu. 

Postaram się również zaprezentować wkrótce aktualizację aplikacji do nowych elementów w Androidzie 4.0, takich jak zmienianie widocznego wpisu na kolejny przez przesunięcie palca po wyświetlaczu (jak w aplikacji sklepu). Wygląda to efektownie, ładnie się prezentuje i co ważne - jest użyteczne. 

Póki co na dziś to wszystko, wkrótce kolejna część.