MójDroid.pl

Android 4.2 - co nowego w kolejnej aktualizacji Jelly Beana?

2012-10-29
|
Damian P.

Dziś miała odbyć się konferencja dotycząca nowości od Googlea. Miała - bo przez trwający huragan w USA całość odwołano. Aby jednak nie stracić wszystkiego tego, co długo przygotowywano, twórcy Androida postanowili wydać noty prasowe dotyczące zmian zarówno w systemie jak i samej linii Nexus. I jest na co popatrzeć, choć nie jest tego wiele.

Android 4.2

Największym wydarzeniem w Googlowym świecie jest wprowadzenie kolejnej wersji sytemu z serii Jelly Bean. O 4.2 mówiło się od dawna, pojawiały się przecieki i doniesienia na temat jego nowości - przez cały ten czas, aż do dzisiaj, nie mogliśmy narzekać na brak informacji. I większość z nich się potwierdziła.

Pierwszą, najbardziej reklamowaną nowością w aktualizacji sytemu jest nowy tryb panoramy nazwany Photo Sphere. Jest to nic innego jak próba przeniesienia znanego wszystkim Google Streetview prosto do aplikacji aparatu. Dzięki temu dodatkowi możemy tworzyć piękne panoramiczne zdjęcia, korzystając jednocześnie z uroków rozwiązań znanych nam z map Google. Tworzone zdjęcie nie jest już jedynie krótkim przedstawieniem krajobrazu - tym razem możemy już cały realny świat zamknąć w smartfonie poprzez tworzenie 360 stopniowych panoram (możemy robić nawet zdjęcia podłoża i nieba). Oczywiście takimi fotografiami nadal możemy się dzielić bez problemów z całym światem. Całość jest zapisywana jako fotografia w jpg i kilku plikach konfiguracyjnych.

Razem z Photo Sphere w Androidzie 4.2 zaprezentowano nową aplikację do aparatu fotograficznego. Czerpie ona garściami z znanych już rozwiązań, oferując między innymi nowe tryby pracy (m.in HDR) jak i interfejs. Ten pozbył się prawie w całości z kontrolek, zamiast nich wprowadzono gesty (takie jak w starej przeglądarce, gdzie po odtworzeniu gestu mieliśmy krąg z opcjami). Wystarczy odpowiednio dotknąć wyświetlacza, a wcześniej znane nam ikonki pojawią się niedaleko naszego palca. Jednocześnie widać tutaj obecność Google Plus - znikają kwadraty, a pojawiają się koła znane z tego portalu.

Kolejną, bardzo reklamowaną częścią 4.2 jest nowa klawiatura. Oprócz standardowego wprowadzania tekstu przez dotykanie kolejnych klawiszy, od dziś możemy korzystać z dobrodziejstw gestów do tworzenia wpisów. I tym razem nie jest to nic nowego, bo takie dodatki były obecne już wcześniej - m.in. w klawiaturze Swype. Unikalną cechą nowej klawiatury ma być inteligentne przewidywanie tekstu, które ma być w całości oparte o nasz styl pisania jak i wykonywania ruchów.

Konta - najbardziej promowana cecha nowej wersji systemu na tabletach. Jak można się spodziewać, 4.2 wprowadza obsługę kilku użytkowników w systemie. Swoje urządzenie możemy zatem dzielić z dziećmi, rodzeństwem czy rodzicami, nie martwiąc się o widoczność niepożądanych elementów. Świetna sprawa, naprawdę! Kolejne konta są identyczne względem siebie, więc każdy może w całości cieszyć się Androidem.

Aby zręcznie tym wszystkim zarządzać, pasek powiadomień w systemie również się zmienił. Pojawiły się tam długo oczekiwane kontrolki do zarządzania systemem. Nareszcie nie trzeba instalować Cyanogenmoda aby móc szybko włączyć WiFi... Tutaj również pojawiają się gesty - aby odkryć nowy panel należy albo rozwinąć powiadomienia dwoma palcami, albo wybrać odpowiednią ikonę po prawej stronie w standardowym widoku. Proste, ładne i przyjemne.

Nowy Android to nie tylko oprogramowanie - liczy się tutaj również sprzęt. Nowe urządzenia z tym systemem mają w pełni wspierać usługi do dzielenia się obrazem i dźwiękiem bezprzewodowo. Nowe Nexusy pokazują to, umożliwiając korzystanie z DLNA w nowych telewizorach bez instalacji zewnętrznego oprogramowania. Całość działa tak jak się tego spodziewamy, czyli płynnie i bez przycięć. Brawo!

Wygaszacze ekranu - funkcja obecna już w 4.o, ale upubliczniona dopiero teraz. System posiada wsparcie dla tego elementu, ale efektowne animacje zobaczymy dopiero po podłączeniu urządzenia do ładowarki lub doku. I prawdopodobnie nigdzie więcej. Mała strata, dodatek raczej estetyczny niż użyteczny.

Widgety również otrzymały aktualizację - od teraz z blokadą ekranu mogą tworzyć całość. Oznacza to mniej więcej to, że te możemy wyświetlać gdy nasz sprzęt nie jest jeszcze odblokowany. Nie jestem tego pewien, ale wydaje mi się że będzie to nieco osobna kategoria względem normalnych widgetów na pulpitach - te na blokadzie są wyraźnie mniejsze i muszą posiadać opcje zwijania.