MójDroid.pl

Aplikacja aparatu i galerii z Androida 4.2 dostępna już do zainstalowania przez każdego. I działa idealnie

2012-10-31
|
Damian P.

Nowa aplikacja do obsługi aparatu fotograficznego to jedna z najbardziej promowanych funkcji w nowym Androidzie. Oprócz kompletnie odmienionego interfejsu program posiada nowe możliwości, które fanom robienia zdjęć szczególnie przypadną do gustu. Samo Google podczas wydania aktualizacji nie rozdrabiało się na drobne - nowe urządzenia od razu trafiły na półki sklepowe, jeszcze (chwilę) przed rozpowszechnieniem nowej wersji w internecie. Efekt? Zaprezentowane dodatki w formie modyfikacji trafiają na przeróżne fora, a ludzie chętnie z tego korzystają. Aktualizacja na końcu wpisu! I nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Można nie być fanem aplikacji kamery (ja sam osobiście nie robię zbyt dużej ilości zdjęć), ale trzeba przyznać, że zaktualizowany program prezentuje się lepiej niż świetnie. Czysty, typowo holograficzny interfejs wygląda ładnie, obsługa jedną ręką nareszcie jest możliwa a nowa galeria do przeglądania stworzonych dzieł działa od początku tak jak powinna (od 4.1 do 4.1.2 nie można było pokazywać grafik na pełnym ekranie, teraz już tak). Niestety, jak można się spodziewać, nie wszystko w wyciągniętym programie działa. Photo sphere, nowa opcja do tworzenia fotografii panoramicznych, podczas wybrania zamyka całą aplikację, a dodatkowe filtry nakładane już podczas obróbki zdjęcia zawodzą raz za razem. Szkoda, bo głównie na to czekałem, ale na dniach można spodziewać się poprawy tego błędu.

Wracając jednak do tego co działa - jak pisałem, obsługa jest prosta i przyjemna. Wystarczy dotknąć jeden z obszarów aparatu, aby krąg ustawień pojawił się niedaleko naszego pola dotyku. W tym poruszamy się wykonując prosty gest, taki jak przesunięcie palca do wybranej opcji. Tyle! Do tego pola dostaniemy się również wybierając okrąg w górnym, prawym rogu wyświetlacza. Podobnie zachowuje się okno z kręceniem filmów. Na dodatek, względem poprzednich wersji, tutaj podczas kręcenia wideo możemy nadal tworzyć fotografie. Ciekawy dodatek, który obecny był już w kilku urządzeniach z Androidem. Teraz pewnie będzie we wszystkich.

Galeria - tą polubiłem od razu, choć idealna nadal nie jest. Siatka ze zdjęciami jest zdecydowanie większa względem poprzedników, oglądane fotografie ostrożniej działają podczas przesuwania slajdów, a nieaktywna jeszcze edycja grafik będzie chyba dobrym posunięciem. Niestety, na moim nexusie nadal widzę przyciski dotykowe, co mnie denerwuje... Aplikację pobierzecie z tego miejsca. Oryginalny wątek na XDA znajduje się tutaj. Program powinien działać od Androida 4.0, ale osobiście tego nie testowałem - posiadam 4.1.2. AKTUALIZACJA! Jest już wersja z działającym photo sphere i edytorem :) Do pobrania z tąd