MójDroid.pl

Ciekawostka: standardowa klawiatura Androida posiada układ PC. Kolejny powód aby z niej korzystać

2012-11-01
|
Damian P.

Oryginalna klawiatura Androida od dłuższego czasu jest moją ulubioną. Używałem wielu marketowych produkcji, ale żaden tytuł nie przypadł mi do gustu tak bardzo, jak oficjalny wytwór panów od Google. Nie jestem pewien czego to zasługa, ale tak czy inaczej trzeba przyznać, że jej prostota jest zdecydowaną zaletą, a kolejno dodawane możliwości nie są "wpychane" nam na upór. Jednak bardziej zaawansowani i wybredni użytkownicy mogą zacząć na nią narzekać - o ile wprowadzanie tekstu w oryginalnym układzie jest przyjemne podczas pisania SMSów, tak podczas na przykład edytowania plików to samo ustawienie może denerwować. I myślałem, że nie da się temu zaradzić, a tu spotkała mnie niespodzianka...

Nie jestem pewien od której wersji systemu ta ciekawostka działa, ale spodziewam się że gdzieś od okolic Ice Cream Sandwicha zobaczycie tą ukrytą opcję w ustawieniach. Oczywiście wersja, którą ja posiadam na swoim smartfonie, nie jest najnowszą dostępną (to znaczy nie jest to plik z Androida 4.2). Można więc sprawdzić na wypadek czy się ma to ustawienie.

Przechodząc jednak do sedna. Standardowa konfiguracja klawiatury w systemie zazwyczaj ogranicza się do wyboru słownika, rodzaju podpowiedzi i agresywności korekty. Tak było od zawsze, więc jeżeli którykolwiek z autorów dodał nowe funkcje, to my mogliśmy je łatwo przeoczyć przez trwającą monotonię w konfiguracji. I tak było i w tym przypadku, choć niepoprawne ustawienie zakładek też mogło mieć tutaj swój udział (trzeba nieźle się na klikać aby się dostać do układu).

Przechodząc kolejno do konfiguracji klawiatury

I wybierając oryginalne wprowadzanie tekstu

Zobaczymy dostępne ustawienia dla naszej klawiatury. Jedna zakładka mówi nam o ustawieniach zaawansowanych, gdzie kryje się nasza ciekawa opcja

Chodzi tutaj oczywiście o style niestandardowe

Dodajemy nowy styl i widzimy coś ciekawego - pole z wyborem układu. Wybieramy to co chcemy, choć pewnie interesuje was tylko układ PC.

Jeżeli wybieramy opcję pierwszy raz, musimy nową klawiaturę zatwierdzić (aby była widoczna w opcjach wyboru)

Gdy wszystko już mamy ustawione, nowy układ wybieramy przytrzymując pole tekstowe w jakiejkolwiek aplikacji

Ciekawostka dla wielu nieznana (w tym dla mnie), a całkiem ciekawa.