MójDroid.pl

AvatarROM - szybki przegląd

2013-02-25
|
Szczepański Jacek

Custom Romy to jedna z wielu rzeczy, za które kochamy androida. Dla popularniejszych modeli smartfonów istnieje dużo zamienników systemu od producenta.

Kiedyś w świecie androida ,,customy'' były tylko zmodyfikowanymi systemami od producenta (lekka zmiana wyglądu, dodane tweaki i aplikacje zwiększające możliwości telefonu). Z czasem powstał CyanogenMod, który daje nowe życie wielu zapomnianym przez producenta smartfonom poprzez aktualizację wersji androida. Bazuje on na ,,czystym'' systemie od Google'a, nieskażonym żadną, producencką nakładką graficzną.

Obecnie ,,customy'' to zwykle zmodyfikowany ,,stock'' (system od producenta), bądź właśnie system zbudowany na CyanogenModzie, w których są dodatki, które usprawniają telefon.

Z ramowego opisu Custom Rom'a stara się wyjść AvatarROM, tworzony przez grupę developerów.

sgg

Bazuje on na wspomnianym CyanogenModzie w wersji 10. Cechuje się on płynnością i funkcjonalnością CyanogenModa i motywami wyglądającymi podobnie, jak w MIUI.

zleppp

Zacznijmy od ekranu blokady. W zależności od motywu mamy dostęp do podstawowych informacji i skrótów, których niestety nie możemy zmieniać (oprócz standardowego lockscreenu z czystego androida). Niestety godzina na niestandardowych motywach jest wyświetlana w systemie AM/PM.

System posiada wszystkie aplikacje i udogodnienia, które posiada CyanogenMod (m. in. Apollo – odtwarzacz muzyczny, File Manager – menedżer plików), ale niektóre rzeczy zostały podmienione, np. panel notyfikacji posiada wygląd znany z MIUI (przełączniki i powiadomienia są dostępne oddzielnie).

1 2

Launcher to zmodyfikowany Trebuchet znany z CM9/10 pod nazwą Bazooka. W porównaniu z Trebuchetem posiada rozszerzoną obsługę motywów, ładną animację włączania szuflady z aplikacjami i funkcję ,,uszczypnięcia’’ ekranu, która pozwala zarządzać ilością ekranów.

3 4 5

AvatarROM jest dostępny dla większości high-endowych telefonów producentów takich jak Samsung czy HTC (Samsung Galaxy S w wersji 1, 2 i 3, Galaxy Nexus, Nexus S, HTC One X). Istnieją także porty tego systemu (Sony Xperia S).

Podsumowując, AvatarROM jest kierowany do osób, które pragną niezawodności i płynności czystego androida, a znudził im się interfejs Holo. Zaletą tego systemu jest obsługa różnych ciekawych motywów (system obsługuje motywy do Theme Choosera wbudowanego w większość systemów opartych na CM/AOKP, możliwe jest też pobieranie motywów stworzonych pod Avatara ze zbioru online dostępnego poprzez aplikację Motywy). Na dzień dzisiejszy minusem jest bardzo mała ilość motywów dedykowanych dla tego systemu i mało zmian w porównaniu do Cyanogenmoda.

Link do strony systemu – http://avatarrom.com/