Android ma już kilka lat i nie osiągnąłby takiego sukcesu, gdyby nie zmiany, które go dotyczyły. Nowatorskie funkcje (Google Now, ściągany pasek powiadomień), łatwość obsługi i zmiany, które przeszedł interfejs androida bez wątpienia są wielkim atutem tego systemu. W tym cyklu podzielonym na 3 części przyjrzę się zmianom, jakie nastąpiły w interfejsie użytkownika systemu, który tak bardzo uwielbiamy.
Musicie mi wybaczyć jakość niektórych screenshotów, ale niestety innych nie znalazłem.
ANDROID 1.0/1.1/1.5/1.6
Android w pierwszej wersji był ubogi w wszelkiego rodzaju dodatki upiększające jego wygląd. Był on bardzo surowy, wręcz odrażający i niezachęcający do dalszego obcowania ze smartfonem interfejs. Brzydki haczyk do wysuwania niekonfigurowalnego appdrawera, kaleczący oczy widget z zegarkiem, o aplikacjach już nie wspominając. Istnieje nawet taki żart, że android 1 wyglądał jak ludzie, co go pisali (co niewątpliwie nie było zaletą)
/teraz czas na wymuszany śmiech/.

ANDROID 2.1/2.2/2.3
W androidzie w wersji drugiej widać już pewne starania twórców, aby patrząc na wyświetlacz telefonu z tym systemem użytkownik nie chciał wyrzucić telefonu z ręki i obudzić się z tego koszmaru. Haczyk do appdrawera został zastąpiony przez elegancki przycisk (w androidzie 2.2 obok niego pojawiły się z 2-óch stron skróty do dialera i internetu). Dodano również nową, zupełnie odmienioną galerię stworzoną we współpracy z firmą Coolris, którą uważano za najpiękniejszy element androida drugiej generacji.
Dodano animowane tapety, które do teraz są rozpoznawalną cechą zielonego (albo niebieskiego? Ale o tym później) systemu. Podrasowano graficznie główne aplikacje (dialer, SMS/MMS), lecz funkcjonalnością dalej były podobne. W androidzie 2.3 zmieniono paskudny biały pasek notyfikacji na minimalistyczny czarny, co wg. mnie było jedną z najlepszych decyzji dot. modyfikacji wyglądu androida.

ANDROID 3.0
Android 3.0 to próba dogonienia Apple pod względem oprogramowania na tablety. Tablety stały się bardzo modne i każdy chciał takie urządzenie posiadać. Producenci do czasu stworzenia androida 3 do tabletów musieli używać smartfonowych wersji systemu, co nie wyglądało najpiękniej. Honeycomb wniósł zupełnie odmieniony interfejs, lecz pod spodem wciąż znajdował się android 2.3 (Przy zmianie DPI następowała automatyczna zmiana UI z tabletowego na smartfonowy). Wszystko było przystosowane do wielkiego ekranu, a interfejs zyskał zupełnie odmieniony wygląd.

ANDROID 4.0/4.1/4.2
W androidzie 4.0 nastąpiła rewolucja względem ,,pierniczka’’ nazwana Holo Theme. Wygląd zaczerpnięto z Honeycomba, lecz zmieniono kolorowe tapety i przyciski na bardziej stonowane, aplikacje prócz nowego wyglądu otrzymały nowe funkcjonalności, a przyciski cofnij, dom i opcje zostały przeniesione na ekran.
Zmieniony został panel powiadomień. W androidzie 4.0 dodano opcję ,,zepchnięcia’’ powiadomień, w 4.1 usprawnienie rozciągnięcia powiadomień (chwyt dwoma palcami za powiadomienie i pociągnięcie w dół), a w 4.2 udostępniono szybkie przełączniki najważniejszych opcji telefonu. Dodatkowo android 4.2 został wzbogacony o możliwość umieszczania widgetów na ekranie blokady.

ANDROID 5.0
Android w wersji Key Lime Pie ciągle pozostaje tajemnicą. Konferencja Google I/O 2013 na której prawdopodobnie zostanie zaprezentowana nowa wersja androida odbędzie się 15 maja 2013r. Pozostaje nam jedynie uzbroić się w cierpliwość. Patrząc na ruchy konkurencji (BB10, Ubuntu Mobile, Sailfish OS) androida czekają kolejne (rewolucyjne?) zmiany.