W czasach, gdy android był naprawdę brzydki czołowi producenci smartfonów z tym systemem musieli posiadać wabik, który odciągnąłby klientów od iPhone'a z pięknym iOS. Wabik przejawiał się w postaci nakładek graficznych, które były charakterystyczne dla każdego producenta telefonów. W tym wpisie opiszę nakładki graficzne 2-óch producentów, dzięki którym android wzniósł się na wyżyny.
HTC Sense 1.0
Sense w wersji pierwszej było rewolucją w świecie androida. HTC w swojej nakładce zmieniło wygląd androida nie do poznania. Funkcjonalne i ładne aplikacje, obsługa multitouch, piękne widgety (w tym słynna zegarynka HTC) i integracja z serwisami społecznościowymi – wszystko to zapoczątkował producent pierwszego na świecie smartfona z androidem HTC Dream, lecz niestety owa nakładka do niego nie trafiła. Pierwszym smartfonem z nowatorskim interfejsem od HTC jest model Hero.

HTC Sense 2.1
W wersji drugiej swojej nakładki graficznej HTC usprawniło pasek powiadomień wprowadzając skróty do aplikacji. System uzyskał możliwość zmieniania motywu, a aplikacje zyskały bardziej zunifikowany wygląd poprzez dodanie charakterystycznej belki na dole z możliwością wyboru odpowiedniej karty. Tajwański producent w swoim launcherze postawił na szybki dostęp do standardowej funkcji smartfona – telefonu. Ten wielki przycisk zniknął dopiero w czwartej wersji Sense'a.

HTC Sense 3.0
Sense 3.0 to głównie nowy lockscreen i nowa animacja przewijania pulpitu. Odblokowujemy urządzenie przeciągając pierścień z dołu ekranu na jego środek i patrzymy na efektowną karuzelę ekranów. Zmiany nastąpiły również w panelu powiadomień, gdzie dodano przełączniki.

HTC Sense 4.0
Czwarta odsłona Sense nie jest rewolucyjna. Nowości to przearanżowana zegarynka, nowy dock na ekranie głównym i pojawienie się przycisku menu dzięki przesunięciu go z obudowy we wszystkich telefonach HTC z Sense 4.0.

HTC Sense 5.0
HTC Sense 5.0 to rewolucja na ekranie głównym. Zerwanie z dotychczasowym poglądem home screenu. To już nie jest miejsce ze skrótami do aplikacji i widgetami. To dostęp do najświeższych danych ze świata i z Facebooka w formie przejrzystych kafelków. Szufladka z aplikacjami wysuwa się w ekranie głównym, nie jest innym miejscem w interfejsie. Oczywiście wciąż mamy dostęp do skrótów i widgetów, wystarczy zmienić pulpit gestem prawo – lewo.

Samsung Touchwiz 3.0
Poprzednie wersje nakładki Samsunga dotyczą featurephonów i smartfonów na Symbianie i WM, dlatego numeracja zaczyna się od 3. Samsung zafascynowany iOS'em próbuje przenieść go na androida. Koreański producent smartfonów w dziedzinie nakładek graficznych na androida nie jest pionierem, ponieważ TW 3.0 powstało dużo później, niż HTC Sense 1.0. Charakterystycznymi cechami debiutanckiej nakładki Samsunga w świecie androida to przede wszystkim wygodna obsługa i funkcjonalne aplikacje. Wygląd pozostawiał wiele do życzenia. Ikonki były pstrokate, a widgety były małe i brzydkie.

Samsung Touchwiz 4.0
Czwarta wersja nakładki od Sammiego to głównie zmiany kosmetyczne. Punkciki wskazujące na którym pulpicie się znajdujemy zostały przeniesione na dół. Przejeżdżając po nich palcem mamy efektowną animację. Właściwie to byłoby na tyle, może poza zmianą niektórych ikonek.

Samsung Touchwiz Nature UX
Tutaj Samsung pod wpływem działań Apple'a zainspirował się naturą. Nowy lockscreen imitujący taflę wody, nowe aplikacje, zmieniony panel powiadomień i nowy launcher, który zyskał nową animację przesuwania pulpitów.