Gdy Samsung i HTC szturmem zdobywali udziały w Androidzie, kawałek tortu chcieli uszczknąć także inni producenci. LG i wtedy jeszcze Sony Ericsson postanowili wprowadzić własne smartfony z Androidem. Chcąc zdobyć sukces, musieli stworzyć własne UI. Dziś opiszę nakładki graficzne telefonów tych dwóch producentów.
LG Optimus UI v1
Pierwsza wersja nakładki od LG niewiele różniła się od czystego Androida. Wprowadzono większą ilość pulpitów, obsługę motywów i zmieniono dock. Dodano kilka niezbyt ładnych widgetów. Aplikacje w większości zostały zapożyczone z AOSP.
LG Optimus Ui v2
LG wprowadziło pierwszy telefon na świecie z dwurdzeniowym procesorem. LG Optimus 2X nie był zbyt udany – mała ilość pamięci RAM (512 mb) i okropna nakładka. Rozmieszczenie elementów było zapożyczone z Touchwiza, ale ikonki wyglądają, jakby były zrobione w Paint’cie. Jedyne, co wyszło grafikom LG to widget z pogoda. Ale jeden widget to nie wszystko.
LG Optimus UI v3
LG wzięło sobie do serca wszelkie uwagi dotyczące ich nakładki. Nowa wersja została zrobiona od zera. Wszystkie ikonki, aplikacje i widgety zostały zaprojektowane od nowa. Optimus UI zbliżył się nieco do czystego Androida. Kolory są bardziej stonowane, a telefony z UI od LG w wersji 3 zyskały na funkcjonalności. Nowa nakładka od LG naprawdę może się podobać.
Timescape UI v1
Sony Ericsson projektując swoją nakładkę, miało własny pomysł na sukces. Smartfonów od SE nie można było pomylić z żadnym innym producentem. Niebieskie odcienie, ładne ikony, użyteczne aplikacje i rewelacyjna integracja z sieciami społecznościowymi poprzez aplikacje Timescape to cechy charakterystyczne UI od SE.
Timescape v2
W drugiej generacji Timescape’a zmiany nie były rewolucyjne, bo jak na tamte czasy nie było co zmieniać. Zmieniono dock, który pozwalał na umieszczanie skrótów, podrasowano widgety i aplikacje, wprowadzono efektowny podgląd wszystkich widgetów poprzez uszczypnięcie ekranu.
Timescape v3
Sony Ericsson dokonało rebrandingu. Sony wykupiło drugie 50% udziałów od Ericssona, a to doprowadziło do wycięcia słowa Ericsson od nazwy producenta. Japoński twórca smartfonów stonował kolory, dodał kilka fajnych widgetów i zmienił główny kolor z niebieskiego na ciemnoszary. Dodano nową galerię, która wg. mnie jest najlepszą przeglądarką zdjęć w całym świecie smartfonów.
Sony UI v4
Sony zmieniło nazwę aplikacji do obsługi społeczności na Socialife. Wraz z Xperią Z zadebiutowała nieco odmieniona nakładka. Cechami charakterystycznymi dla niej są m. in. Drobne aplikacje – przesuwalne miniokienka z aplikacjami takie jak lusterko czy kalkulator, nowy lockscreen przypominający żaluzje i eleganckie menu z edytowaniem ekranu głównego.