MójDroid.pl

Porównanie: Launchery, czyli pulpity

2010-09-19
|
Damian P.

Porównywałem już odtwarzacze mp3 (nie wszystkie, te "większe" i bardziej znane, ale nadejdzie druga część z mniej znanymi) i chcąc kontynuować tą serię postanowiłem porównać dostępne launchery na androida. No dobra... Nie porównam wszystkich, ale spróbuję te najlepsze. Zapraszam do lektury.

ADW.Ex

Opis znajdziecie tutaj!

ADW.Launcher

Porównanie otwiera ADW.Launcher. Ta aplikacja ma naprawdę sporo fanów (licencja opensource!), o czym świadczyć może ilość dostępnych motywów dla niego. Nie powiem - są one ładne a dodatkowo większość jest darmowa! Oprócz tego do zachwalanych plusów należy wybór typu launchera - można wybrać nowoczesny niczym z 2.1 albo ten nieco starszy - z 1.6. Launcher oczywiście posiada Docka i jest on konfigurowany jak normalne ikonki na pulpicie, czyli przeciąganiem i upuszczaniem. Ma też kilka szczególnych dla niego cech, jak menu aplikacji przesuwane nie góra-dół a prawo-lewo, modyfikowanie liczby ikon w drawerze (wraz z zachowaniem różnej liczby dla portrait i landscape). (Nie)stety jest on dostępny dla androidów 2.1 i wyżej.

QR: [qrcodetag/]
lol
f

 

HelixLauncher

Kolejny z launcherów to HelixLauncher (nazwa jak jedna z gier w markecie, uważajcie!). Nie jest to launcher, który miałby pokazywać coś szczególnego sobą - został stworzony raczej jako rozszerzenie oryginalnego z androida 2.1. Wygląda więc tak samo, ale dodaje kilka funkcji. Jest ponoć szybszy niż standardowy, też wspiera Live Wallpapers, podglądy pulpitów przez przytrzymanie kropek czy możliwość utworzenia do 7 pulpitów ale oprócz tego ma kilka nowych funkcji jak możliwość pracy w poziomie czy skróty w docku. Z moich osobistych wrażeń - nie jest najszybszy ani przebojowy. Ot taki jeden z wielu. Tylko dla androidów 2.1+.

 

QR: [qrcodetag/]
lol
f

 

Zeam Launcher

Zdecydowanie najlżejszy z opisywanych tu launcherów. Waży tylko 680 kB! Rewelacyjny wynik, ale za to oferuje on najmniej. Brakuje mu widgetów przygotowanych przez producenta, czy jakiś częściej spotykanych funkcji. Oczywiście takie jak podgląd pulpitów przez uszczypnięcie są, ale to nie to co byśmy chcieli widzieć. Propozycja raczej dla starszych urządzeń (choć w sumie i nie, bo dla androida 2.1+). Jest jeszcze dock (przesuwany) i na tym kończy się jego funkcjonalność. Pulpitów może mieć do 9,

QR: [qrcodetag/]
lol
f

 

Home++ beta

Prawdopodobnie jedyny zamiennik pulpitów, którzy z opisywanych tutaj będzie działał pod androidem niższym niż 2.1 czyli 1.6 i 1.5. Jest on w sumie dziwny, bo od początków swojego istnienia (a był jednym z pierwszych) ma nazwę "beta". Posiada kilka ciekawych opcji, jak wspieranie przewijanych i animowanych widgetów. Jest to o tyle pożyteczne, że na tabletach pokroju Dell Streak, pozwala na normalne go używanie. Do dużych plusów należy też doliczyć jego dock. Jest to jeden z najbardziej konfigurowalnych. Można tam nawet umieścić widgety! Wspiera też zakładki w docku, więc można np. podzielić sobie go na "zakładki stron" a obok dać przeglądarkę.

QR: [qrcodetag/]
lol
f

 

LauncherPro

Mój faworyt i ulubieniec. Jeden z tych, który zachowuję równowagę między szybkością działania a posiadanymi funkcjami. Zawiera to co najlepsze w opisywanych wyżej, czyli przewijany dock, Live Wallpapers, menu aplikacji niczym z Nexusa One (jest też takie podobne do niego, ale bez efektu 3D-kostki), podgląd pulpitów przez szczypnięcie (a może ich być do 7) czy wsparcie dla motywów. Do ciekawszych wyjątkowych funkcji należy dodać, możliwość zmiany wielkości widgetów. Od teraz duże zegary mogą zajmować mniej miejsca! Ma też opcję podobną do Home++ - pozwala umieścić do 5 rzędów widgetów/ikon, co przy nieco dłuższych ekranach jest przydatne bo miejsce się nie marnuje. Polecam jednym słowem.

QR: [qrcodetag/]
lol
f